بسم الله الرحمن الرحیم
بنام او که هرچه داریم از اوست 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه
 

ای فرزند آدم!

من سخنانت را می شنوم وقتی که با من حرف می زنی و درددل باز می گویی.

تو نیز سخنان مرا در کتاب من بخوان که فرشته ام بر تو فرود آورده است و من بدان وسیله با تو سخن می گویم.

اگر با من انس بگیری تو را از همگان بی نیاز می کنم و اگر با غیر من مأنوس شوی در هر کاری محتاج و گرفتار خواهی شد.

[ یکشنبه سی و یکم خرداد 1388 ] [ 10:24 ] [ مریم ارشدی ]
 

با حضور دکتر زهره طبیب زاده نوری مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز امور زنان وخانواده، دکتر محمد سلیمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم جشنی که به مناسبت بزرگداشت مقام  زن و روز مادر در آن وزارتخانه برگزار گردید تمبر یادبود حضرت زهرا (س) رو نمایی شد.

در ابتدای این مراسم مشاور رییس جمهور در امور زنان و خانواده نقش زنان در حوزه های مختلف کارشناسی و مدیریتیِ ادارات را برجسته خواند و گفت: به دلیل محدودیت و شکل این قبیل مراسم، ما هرساله تعداد معدودی از زنان فعال و موفق دستگاهها و ارگانهای مختلف را به عنوان سمبل و نمونه تجلیل قرار می دهیم و این تجلیل، نفی تلاش های سایر عزیزان زن سخت کوش و توانای دستگاههای اجرایی نیست و من مطمئنم که دستگاههای اجرایی هم از زنان برگزیده خود هرساله تجلیل خواهند کرد.
وی به فعالیتهای دولت نهم در حوزه زنان و خانواده اشاره کرد و افزود: عملکرد مرکز امور زنان وخانواده بر اساس تحکیم بنیان خانواده ، بازنگری به نقش تک تک عناصر آن و توانمندسازی زنان در عرصه های مختلف بوده است.
دکتر طبیب زاده با اشاره به اینکه امروزه غرب در چالش اساسی میان تفکرِ جاهلیِ سنتیِ قرونِ وسطایی و عصر مدرنیته اسیر شده است، از افراط و تفریطهای سیاستگذاران غربی در موضوع زنان انتقاد کرد.
وی با استناد به سخنان مقام معظم رهبری در زمینه تحریف جایگاه اصلی زن و مرد در غرب ، تصریح نمود: اگر زن هویت مردانه و مرد هویت زنانه پیدا کند نظام خلقت و نقش های تعیین شده برای این دو دچار خدشه شده و هیچکدام راه به سر منزل مقصود نخواهند برد.
مشاوررئیس جمهور، با اشاره به تفریط موجود در نظام قرون وسطایی در غرب در مورد زنان و عدم جایگاه درست از خانواده به صورت افراطی در قرون جدید اظهار داشت: در گذشته در کشورهای غربی به زنان به عنوان مایملک مردان نگاه می شد و عملا برای زنان هیچ حقی در جامعه قائل نبودند زن فاقد مالکیت اقتصادی، قدرت انتخاب و حق رأی بود به طوریکه هنوز هم زن غربی پس از ازدواج با نام همسرش هویت دارد.
رییس مرکز امور زنان و خانواده با اشاره به فرمایش پیامبر اکرم(ص) که کسب علم را بر زن و مرد مسلمان واجب نموده است؛ ادامه داد: زنان مسلمان از هزار و 400 سال قبل دارای قدرت انتخاب رهبری و مالکیت خصوصی بوده و هم به کسب علم دانش تشویق شده اند. پیامبر اکرم (ص) کسب علم را بر زن و مرد مسلمان واجب نموده است.
وی گفت: درحال حاضر شاهد هستیم که کشورهای غربی از افراط به تفریط در آزادی زنان و برابری حقوق زن و مرد به شکل غیرمتعارف کشیده شده اند.
طبیب زاده تصریح کرد: این افراط و تفریط موجب شده که کانونی به عنوان کانون خانواده در غرب معنا نداشته و جایگاه و نقشهای زن و مرد دچار اختلال و بی ثباتی گردد.
رئیس مرکز امورزنان وخانواده توصیه کرد: زنان باید به حقوق و تکالیف واقعی خویش واقف بوده و مردان به عنوان دست پروردگان این زنان و مادران، از مسئولیتهای خود آگاه شده و از حقوق خود نسبت به شریک زندگی خود مطلع گردند. چراکه ما می گوییم مادران مربیان اصلی جامعه هستند چون اگر مادر، فرزندِ پسرِ خود را درست تربیت کند، این فرزند، بعدها هیچگاه به همسر خود بی حرمتی نخواهد کرد، این فرزند تربیت شده در دامن مادری آگاه ، هیچگاه پدر و مادر سالمند خود را به خانه سالمندان نخواهد فرستاد بلکه آنها را چراغ خانه خواهد دانست و تا در قید حیات باشند چون پروانه دورشان خواهد چرخید.
وی ادامه داد: براین اساس آموزشهای فراگیر خانواده از سال 85 با عنوان طرح رحمت در جای جای کشور برای زنان و مردان اعم از شاغلین دستگاههای اجرایی ، کارگران کارخانجات ، سربازان، زنان خانه دار، اولیای دانش آموزان و... به صورت چهره به چهره در راستای احکام الهی و سیره اهل بیت (ع) نهادینه گردید.
مشاوررئیس جمهور بر کاهش 40 تا 30 درصدی مراجعین به دادگاه های خانواده به عنوان دستآورد اجرای طرح استقرار مشاور در دادگاه های خانواده اشاره نمود و یادآور شد: پس از تدارک ازدواج آسان توسط دولت نهم ،باید به فکر موضوع تداوم و حفظ خانواده بود  که با تقویت مراکز مشاوره بهزیستی به این مهم پرداخته شده است اما چنانچه خدای نکرده باز هم مراجعه به این مراکز صورت نگرفت و افراد جهت پدیده نامطلوب طلاق به مراجع قضایی مراجعه نمودند. مرکز امور زنان وخانواده از سال 85 به استقرار مشاوران در کنار دادگاه های خانواده برای جلوگیری از پدیده طلاق پرداخت.
وی ادامه داد: تاکنون 153 مشاور در بیش از 50 دادگاه خانواده مستقر شده اند و توانسته اند به 6 هزار پرونده رسیدگی و از ارسال آنان به دادگاه ها جلوگیری کنند.
مشاور رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: طرح سلامت و غربالگری سرطانهای رایج در زنان در چهارچوب طرح کلان ملی به صورت آزمایشی در میان زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی اجرا شد، زیرا ما به میزان قابل قبول برای کلیه بانوان امکانات مالی در اختیار نداشتیم به همین دلیل در گروه هدفی که از محرومترین زنان جامعه محسوب می شوند یعنی زنان تحت پوشش نهادهای حمایتی آغاز کردیم که کوچکترین توجهی به سلامت خود ندارند لذا ما به عنوان حامی آنان خود را موظف به پیگیری سلامت این عزیزان دانستیم بعلاوه چون کمیته امداد پزشک خانواده دارد می تواند تا انتهای درمان مشکلات این عزیزان را پیگیری نماید.
وی تصریح کرد: طی اجرای این طرح 30 هزار نفر از این زنان سرپرست خانوار تحت پوشش امکانات خدماتی وزارت بهداشت قرار گرفته و بیماری های خاص در آنان از جمله سرطان، ارزیابی و تحت درمان درآمده است.
طبیب زاده گفت: این طرح در سال گذشته در 12 استان کشور و در سال جاری نیز در 19 استان دیگر اجرایی می شود و من در اینجا قول می دهم در مورد زنان سرپرست خانوار کلیه دستگاههای اجرایی به ترتیب طرح را گسترش دهیم که تا کنون از وزارتخانه های صنایع و معادن،  ارتباطات و فنآوری اطلاعات و آموزش و پرورش طرح را آغاز کرده ایم.
رئیس ستاد هفته زن و روز مادر در پایان، ضمن قدر دانی از حمایتهای وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات و تشکر از تلاشهای صادقانه سرکار خانم ذوالفقاری مشاور امور بانوان این وزارتخانه در برنامه های مربوط به امور زنان وخانواده، از تمبر یادبود حضرت زهرای مرضیه (س) به عنوان نماد افتخار زن مسلمان یاد کرد.


در قسمتی دیگری از این مراسم ، دکتر محمد سلیمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه حضرت زهرا (س) برای همه اعصار و  نسل ها الگوی آموزه های عبادی، اخلاقی، رفتاری، سیاسی و اجتماعی اند و علل جاودانگی آن حضرت جهان بینی خاص و داشتن اندیشه ای فراتر از زمان و مکان و پیوند با سرچشمه هستی، تبلور ارزش های انسانی و داشتن تدبیر شگرف و عمیق، جامعیت و کمال است؛ اظهار داشت: حضرت زهراء (س) با تربیت انسان های کامل موجب شد تا بشر بتواند در طول تاریخ از این منابع نور و علم، بهره مند شود.
وی افزود: زنان ایرانی نیز با پیروی از این بانوی بزرگوار و همچنین حضرت زینب (س) توانسته اند به الگویی برای زنان مسلمان و غیرمسلمان در جهان تبدیل شوند.
سلیمانی گفت: نقش و جایگاه زن مسلمان ایرانی در شروع مبارزات پیروزی انقلاب اسلامی و پس از پیروزی در عرصه های مختلف نگاهی متفاوت را در داخل و خارج کشور به خود جلب کرده و توانسته الگوی خوبی به تمام زنان در جهان ارائه کند که از عزت و اعتباری وصف ناشدنی برخوردارند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: در جوامعی که زنان کنار گذاشته شده اند، آن جامعه دچار سرشکستگی و انحطاط شده است.
دکتر محمد سلیمانی تصریح کرد : نقش مادر در خدمت به جامعه، از هر نقشی بالاتر و بیشتر است و همه ما در مکتب مادران خود پرورش یافته ایم.
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ، گام جدیدی برای زنان ایران بود تا ارزش واقعی خود را بیابند؛ ادامه داد: طی 30 سال گذشته، زنان ایرانی با سرمشق قراردادن حضرت زهراء(س) و حضرت زینب(س) توانسته اند از توطئه های مختلف فرهنگی رهایی یابند.
وی با بیان این مطلب که عفت، کرامت و بزرگواری زنان ایرانی در دنیا بی نظیر است، افزود: این مهم نیز به واسطه حضور ایشان در یک دژ محکم از عصمت ، طهارت و بزرگی روح و ایمان محقق شده است.
وی زن را مربی اصلی جامعه دانست و گفت: زن با تقوا که در مسیر صحیح حرکت کند منشا سعادتمندی و خیر خواهی است 
وی تصریح کرد: زنان هرچه شجاع تر باشند سعادتمند ترند و زنان شجاع نقش اثرگذاری در جامعه ایفا می کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه دختران و زنان ما در مکتب فاطمه اصل ساده زیستی و ترجیح سادگی بر تجمل را می آموزند و باید این سیره را در زندگی خانوادگی و اجتماعی خود پیاده کنند؛گفت: در حال حاضر زنان ایرانی در لباس علم، دانش و تخصص حضوری قوی و توانمند در سطح جامعه دارند و موجبات مباهات در همه زمینه ها هستند.
وی بر  تاثیر مستقیم  زنان ایران به عنوان نیمی از جمعیت جامعه در مسیر پیشرفت و توسعه اجتماع خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات با این باور به طور جدی از حوزه بانوان حمایت می کند. 

در این مراسم تمبر یادبود حضرت زهراء(س) نیز ابطال شد.
این تمبر با موافقت وزیر ارتباطات و همکاری مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از سوی شرکت پست طراحی و چاپ شده است.

320 هزار قطعه از این تمبر در دست چاپ بوده و به 182 کشور دنیا ارسال خواهد شد.
هزینه طراحی و چاپ این تمبر حدود یک میلیارد ریال است که شرکت پست آن را به عنوان هدیه روز زن به تمام زنان ایرانی تقدیم کرده است.
[ شنبه سی ام خرداد 1388 ] [ 9:4 ] [ مریم ارشدی ]
 

پنجشنبه بیست و هشتم خرداد 1388

امروز همزمان با برگزاري سميناربك روزه لاپارسكوپي و هيستروسكوپي درسالن احتماعات دانشكده علوم پزشكي كاشان با اولين عمل جراحي غير باز با دستگاه لاپارسكوپي و هيستروسكوپي در بيمارستان شهيد رجائي شهرستان آران و بيدگل  ، اين بيمارستان مجهز به اين نوع تكنولوژي در روش نوين جراحي شد .
به گزارش پورتال خبري كاشان در مراسم افتتاح بخش ويژه جراحي لاپارسكوپي و هيستروسكوپي بيمارستان شهيد رجائي شهرستان آران و بيدگل سرپرست دانشگاه علوم پزشكي كاشان  استفاده لاپارسكوپي و هيستروسكوپي را روش نويني در جراحي غير باز دانست .
دكتر محمدرضا نيكيخت گفت : تاكنون امكان استفاده از اين نوع عمل جراحي در محدوده شهرستانهاي كاشان و آران و بيدگل فراهم نبوده است .
وي افزود : دستگاه لاپارسكوپي و هيستروسكوپي دستگاهي كاملا ديجيتالي ، قابل انتقال و قطعات آن نيز قابل تعوبض است كه با هزينه اي بالع بر 700 ميليون ريال خريداري شده است  . 
كاربرد دستگاه لاپارسكوپي و هيستروسكوپي در عمل جراحي بازبيماريهاي زنان و زايمان كاربرد دارد .

[ پنجشنبه بیست و هشتم خرداد 1388 ] [ 11:37 ] [ مریم ارشدی ]
 

 
 
 در روز میلاد بزرگ بانوی اسلام حضرت صدیقه فاطمه (س) مراسم جشن باشکوهی با حضور دکتر داوودی معاون اول رئیس جمهور و دکتر زهره طبیب زاده نوری مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز امورزنان وخانواده برگزارشد.

 در مراسم جشن میلاد کوثر، دکتر زهره طبیب زاده نوری ضمن خیرمقدم به حاضران ، از ایجاد تغییر در مکان برنامه به دلیل تقارن مراسم با تداوم برنامه انتخابات پوزش خواست و گفت: ما بدلیل اینکه می خواستیم حتماً در روز میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و میلاد حضرت امام (ره) برنامه خود را طبق روال هرساله برگزار نماییم به دلیل تقارن مراسم جشن بزرگ پیروزی ملت در 22 خرداد با روز زن تصمیم گرفتیم شکل مراسم تقدیر از زنان نمونه و برتر کشوری را تغییر دهیم.

رئیس ستاد بزرگداشت مقام زن و روز مادر هدف از تجلیل زنان برگزیده علمی و ایثارگر سراسر کشور را معرفی توانمندیهای زن متعهد، متدین، عفیف و متخصص ایرانی در عرصه های مختلف بالاخص در زمینه های علمی خواند و تلاش برای گسترش فرهنگ تکریم از بانوان، به ویژه مادران شهدا و همسران جانبازان به عنوان الگوهای صبر و ایثار را بهانه تقدیر از زنان حماسه آفرین اعلام نمود.
وی از درخشش زنان فاخر و شاخص ایرانی در عرصه های علمی، تخصصی و فوق تخصصی با افتخار یاد کرد و گفت: تبیین نحوه حضور زنان در جامعه بایستی با برنامه ریزی های دقیق و با رویکرد دینی انجام شود و با توجه به اینکه زنان کشور ما در طول 30 سال انقلاب از سطح علمی بالایی برخوردار شده اند باید از دستاوردهای آنان در جهت ایجاد انگیزه برای ارتقای توانایی هایشان استفاده و افراد شاخص را به عنوان الگو معرفی کرد.
مشاور رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه تعداد زنان برگزیده در مراسم امروز 28 نفرند ، گفت: در دولت نهم تجلیل از زنان فرهیخته و حماسه آفرین همه ساله اجرا گردیده و در برنامه امروز نیز 18 نفر از زنان فرهیخته در عرصه علمی و 10 نفر از همسران جانبازان 70 درصد شیمیایی ، اعصاب و روان و قطع نخاع مورد تقدیر قرار می گیرند.
در مراسم جشن میلاد کوثر دکتر پرویز داوودی نیز با اشاره به نقش و جایگاه زنان در جمهوری اسلامی، نقش برجسته جانبازان و ایثارگران و همچنین همسران و خانواده های آنان را در تداوم نهضت امام خمینی (ره) ستود.
 وی به تبیین شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) در ایفای نقشهای مختلف سیاسی، اجتماعی، خانوادگی پرداخت و خاطرنشان ساخت: حضرت زهرای مرضیه (س) در انجام مسئولیتهای مادری، همسری و فرزندی برای همه زنان و مردان عالم الگوی تمام عیار است.
وی با استناد به فرمایش حضرت رسول که فرمودند" فاطمه (س) محور حق و باطل است." افزود: حضرت زهرای صدیقه(س) با وجود عمر كوتاه خود هنوز بعد از 14 قرن الگويي براي همه حركت هاي اسلامي مي باشد.
معاون اول رئیس جمهوری با استناد به سخنان مقام معظم رهبری بر دفاع آن حضرت از جایگاه امامت و ولایت تاکید کرد و گفت: روز میلاد حضرت فاطمه (س) روز تولد ولایت است. وی به حضور آگاهانه و بی نظیر مردم در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اشاره نمود و ضمن تبریک حضور حداکثری مردم فهیم و همیشه در صحنه ، آن را مایه شکست بدخواهان و دشمنان اسلام دانست.
داوودي با اشاره به اینکه امام راحل هم تشخيص قوي نسبت به خدمات متقابل اسلام و ایران و اطلاع کافی نسبت به ظرفیتهای موجود کشور داشت و هم مي توانست از لابه لاي سياهي هاي رژيم استبدادي توانايي و فرهنگ غنی و جهت دار اين ملت را ببيند. افزود: آقاي احمدي نژاد فرزند خلف امامي است كه مي دانست چگونه نيروهاي بالقوه در كشور راشناسايي كند.
 

معاون اول رييس جمهوري تاكيد كرد: اگر چه همه انقلاب هاي جهان پس از مدتي با شكست مواجه مي شوند اما انقلاب بزرگ اسلامي ما معجزه قرن معاصر است ، به رغم كارشكني هاي دشمنان و تلاش آنان براي ريشه كن كردن انقلاب اعم از حمله نظامي، نيرنگ هاي سياسي و تهاجم فرهنگي توانسته پس از سي سال و بعداز ورود به دهه چهارم همچنان استوار و پايدار بماند.
 داوودي گفت: دكتر احمدي نژاد با بهره گيري از شيوه امام، راه حضرت امام و ارزش هاي اوليه انقلاب را که پيش از دولت نهم از سوي افراد این از ارزشهای اصیل اسلامی مورد جسارت و اهانت قرار گرفته بود بار ديگر زنده كرد.
وي خاطرنشان كرد: در چنين زماني مردم هوشيار و آگاه ايران ، او را که از تبار امام راحل بود انتخاب كردند و ديديد كه چطور او توانست در اين چهار سال ارزش ها را احيا كند و نام مقدس امام زمان را در قلب كفر جهاني ببرد.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه احمدي نژاد ارزش ها و پيام اسلام را در جهان مطرح كرد، گفت: وي توانست با استفاده از ابزارهاي ارتباط جمعي و سيستم های اطلاعاتي پیشرفته پيام اسلام را به گوش جهانيان و آزادگان جهان برساند.
 داوودي تاكيد كرد: مردم قدرشناس بينا و مدبر ما بعد از چهار سال وارد صحنه شدند و با راي ميليوني خود آگاهي فراگير و عمیق در جامعه را نشان دادند. داودي به راي5/24 ميليوني احمدي نژاد از بين 40 ميليون راي دهنده اشاره و تصريح كرد: احمدي نژاد چيزي جز ارزش هاي اسلامي نمي خواهد و خواهان اجراي ارزش هاي مورد تاكيد امام راحل است و راي مردم به وی به معني راي به ارزش ها است. داوودی انتخاب مجدد دکتر احمدی نژاد توسط آحاد جامعه را به دلیل عملکردها و تلاش شبانه روزی ملموس دولت نهم ذکر نمود.
 وی اضافه کرد : ریاست محترم جمهور بیش از 60 سفر استانی و 700 سفربه 360 شهرستان انجام داده است و با همه اقشار به صورت چهره به چهره سخن گفته و از نزدیک از مسائل و مشکلات مردم با خبر شده است. معاون اول رییس جمهوری بر سختکوشی و فعالیت شبانه روزی دولت در این سفرها تأکید کرد و پیگیری مشکلات مردم در سیستم پرپیچ و خم دولتی، تلاش مدیران استانی، شهری و روستایی برای رفع موانع اداری ، انجام طرح ها و پروژه های متعدد در دورترین نقاط کشور با توجه به بافت و نیاز هرمنطقه و... را از دستآوردهای ارتباط نزدیک دولت با مردم در سفرهای استانی ذکر نمود.
 وی با اشاره به سیاست تمرکز زدایی در انجام فعالیت های دولت نهم ، افتتاح طرح های مختلف در دولت نهم را 5 برابر دولت قبلی اعلام نمود. دکترداوودی در مورد علت 5/2 برابر شدن سرعت خاتمه طرح ها در دولت نهم افزود:‌ این امر به دلیل آن است که رئیس دولت نهم شبانه روزکار می کند و وقتی مدیران این همه پرکاری ریاست محترم جمهوری را می بینند، به تبع آن مدیریتهای کلان، میانی و بدنه دولت نیز به تلاش بیشتر وادار می شوند.
وی با اشاره به اینکه دولت نهم در بخش اقتصادی، همزمان در دو مسیر رشد و عدالت حرکت می کند؛ ادامه داد: آمار و ارقام بیانگر این واقعیت است که در دوران تصدی دولت پرتلاش نهم در بخش اقتصادی طی 5/3 سال گذشته 2/5 برابر دولت قبلی فعالیت داشته و این امر در سایه مدیریت صحیح و اجرایی کردن وعده های مردمی ریاست محترم جمهور بوده است.
وی با بیان اینکه دکتر احمدی نژاد از متن مردم برخاسته و سطوح مدیریتی خود را از سطوح پایین مدیریتی مانند بخشداری، فرمانداری ، استانداری ، دانشگاه و حضور در جبهه های جنگ ، شهرداری و رییس جمهوری طی کرده است گفت: ما معتقدیم دکتر احمدی نژاد با شجاعت و بدون روحیه حقارت پذیری برای ارتقاء و توسعه کشور و حضور مقتدرانه در جهان تلاش می کند و باعث عزت در دل مظلومین جهان شده است.
معاون اول رئیس جمهور اذعان داشت: تلاشهای دکتر طبیب زاده در ارتقای جایگاه منزلت زن و محوریت خانواده به ویژه در تدوین برنامه پنجم قابل تقدیر است. دکتر داوودی در خاتمه بیانات خود اظهار امیدواری کرد با استمرار سیاست عدالتخواهی دولت نهم در چهارسال آینده در مسیر پویایی اقتصادی و تداوم پیشرفت های گذشته در سایه تلاش دولت دهم، قدم بر داریم. امیدواریم مردم ما در برابر تحریم های دشمنان دیرینه اسلام و انقلاب، به استقلال اقتصادی رسیده و ایران اسلامی همچنان در عرصه سیاست خارجی با اقتدار و سربلندی تمام، فعالانه حضور یابد. در خلال جشن میلاد کوثر مرکز امورزنان وخانواده ریاست جمهوری گروه تواشیح و سرود منتخب مسابقات کشوری " اهل الکساء " با اجرای همخوانی قرآن و مولودی خوانی در مدح حضرت زهرا(س) جلوه خاصی به مراسم بخشیدند.
در پایان این مراسم 28 نفر از زنان برگزیده و ایثارگر به شرح زیر از سوی مرکز امورزنان و خانواده معرفی و توسط دکتر داوودی مورد تجلیل واقع شده و لوح تقدیر به امضای رئیس محترم جمهور را دریافت نمودند:
در بخش برگزیدگان علمی دکتر اعظم ایرجی زاد ؛ فوق دکترای آزمایشگاه فیزیک سطح ، از دانشگاه صنعتی شریف برگزیده از وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری.

دکتر مرضيه ابراهيمي دکترای تخصصی ایمنی شناسی برگزیده از پژوهشکده رویان

دکتر صدیقه ترابی ؛ دکترای مدیریت منابع آب برگزیده از وزارت نیـرو

مریم سالک زمانی کارشناس ارشد علوم تغذیه برگزیده از مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

مهندس مینا دشتی کارشناس ارشد و دانشجوی دکترای رشته برق و مخابرات برگزیده از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

دکتر فاطمه توده دهقانی دکترای فیزیولوژی باروری برگزیده از وزارت جهادکشاورزی

مهندس نازیلا عاکفیان کارشناس ارشد مهندسی صنایع برگزیده از وزارت نفت

دکتر شهره خاتمی دکترای تخصصی بیوشیمی برگزیده از انستیتو پاستور ایران

مهندس گلرخ آزرمی کارشناس ارشد مهندسی شیمی برگزیده از وزارت صنایع و معادن مهندس جنان اندرمانی زاده کارشناس ارشد هوافضا برگزیده از وزارت راه و ترابری

ماندانا فاضل سرجویی فوق لیسانس اقتصاد کشاورزی برگزیده از وزارت بازرگانی

دکتر فاطمه بداغی دکترای حقوق خصوصی برگزیده از قوه قضائیه

دکتر ایران عالم زاده دکترای صنایع غذایی برگزیده از وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری.

دکتر اعظم باستان فرد دکتری در رشته کامپیـوتـر برگزیده از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

دکتر رضوان میرزایی دکترای تخصصی در رشته جراحی عمومی و فوق تخصص در رشته کلورکتال برگزیده از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

شهین جعفری کارشناسی ارشد حقوق خصوصی برگزیده از وزارت دادگستری

هلن سپاهی برگزیده از سازمان تربیت بدنی

افسانه سعید تهرانی بانوی خیّر مدرسه ساز برگزیده از وزارت آموزش و پرورش در بخش زنان حماسه آفرین

مریم فتاحی ( استان آذربایجان غربی – سردشت) همسر جانباز 70% شهید مصطفی کریمی واحد مادر شهید عبدالحمید کریمی واحد

رقیه پولاد خوای (استان تهران )  همسر جانباز 70% قطع نخاع حسین سعدآبادی فراهانی

فاطمه جلوسی (استان تهران ) همسر جانباز 70 % شیمیایی و اعصاب و روان محمد علی جلوسی

فاطمه عسگریان استان کرمان- رفسنجان همسر جانباز 70% شهید محمد کاظمی

سیده زهرا حسینی (استان تهران)شخصیت اصلی کتاب معروف "دا" یکی از معدود زنانی که علی رغم دستور شهید جهان آرا مبنی بر خروج زنان از شهر خرمشهر، 24 روز در این شهر به مقاومت پرداخته و آخرین بانویی که (آنهم به دلیل مجروحیت) از خرمشهر خارج شد. ایشان شخصا پدر و برادر خود و همچنین شمار زیادی از زنان شهیده خرمشهر را به خاک سپردند. 

مرضیه حسین زاده (استان مازندران)  همسر جانباز 70% قطع نخاع سید مصطفی علمدار سهیلا شهرستانی (استان خوزستان) همسر جانباز 70% شیمیایی سید احمد موسوی نصرت قاسمی فرد (استان بوشهر) همسر جانباز 45% شیمیایی و اعصاب و روان عبدالحسن خضری

زهرا آقا زیارتی (استان مركزی) همسر جانباز 70% قطع نخاع تقی سبزآبادی 

فاطمه عزیزی (استان فارس)  همسر جانباز 70% قطع نخاع منوچهر شریفی
[ چهارشنبه بیست و هفتم خرداد 1388 ] [ 8:43 ] [ مریم ارشدی ]
 

 
در سومین روز از هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر ، دوشنبه 25 خرداد ماه 1388 که با عنوان زن، نشاط، شادابی و سلامت اجتماعی خانواده نامگذاری شده است ؛ همايش ملي سازمانهاي مردم نهاد زنان وخانواده با عنوان " خیر کثیر - نسیم مهر" با حضور مسئولان مرکز امور زنان وخانواده رياست جمهوري و 150 نفر از نمایندگان و مسئولان سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه زنان و خانواده از سراسر کشور در تالار شقایق تهران به اجرا درآمد.

شایان ذکر است؛ همایش ملی سازمان های مردم نهاد زنان و خانواده، نسیم مهر و خیر کثیر با هدف تقویت تعاملات فی مابین مرکز و سازمان ها ی مرتبط با امور زنان و خانواده، ارائه گزارش 4 ساله عملکرد مرکز  در خصوص سازمان ها ی مردم نهاد ، ارائه گزارشی از سیاستهای دولت نهم در توانمندسازی و ارتقای کمی و کیفی سازمان های مردم نهاد در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی و لزوم واگذاری امور به مردم،  تقدیر از 15 سازمان مردم نهاد  زنان و خانواده، برگزار شد.

در همايش ملي سازمانهاي مردم نهاد زنان و خانواده وخانواده با عنوان " خیر کثیر - نسیم مهر"دکتر زهره طبيب زاده نوري مشاور رئیس جمهور و رئيس مرکز بانوان و خانواده، فتح الهي مشاور و رئيس سازمان هاي مردم نهاد و رئیس ستاد مبارزه بامواد مخدر رياست جمهوري، جمعی از صاحبنظران و نمايندگان اين سازمان ها از سراسر کشور که با هدف ایجاد تعامل و تبادل تجارب میان این سازمانها، ارائه دیدگاههای متقابل دولت و سازمانهای مردمی و تقدير از برگزيدگان سازمان هاي مردم نهاد در عرصه زنان و خانواده برگزار شد؛ حضور داشتند.
  اين همايش زهره طبيب زاده نوري بابيان اين مطلب که زنان ايراني درجهت بهبود و ارتقاي شأن سياسي و اجتماعي خود در همه عرصه ها گام برداشته اند؛ گفت: پس از انقلاب اسلامی، موفقيت زنان درعرصه هاي ملي و بين المللي را شاهد هستيم زيرا به جرات مي توان گفت زنان ايراني پرچم دار الگوي زن براساس تعاليم آسماني اسلام درجهان هستند.

وی رویکرد دولت نهم را به مسائل زنان بر اساس احکام دینی با محوریت خانواده و براساس تکریم منزلت و شخصیت زن تبیین نموده و عملکرد مرکز امور زنان وخانواده را تشریح کرد.

دکتر طبیب زاده در ادامه سخنان خود برخی طرح های ملی مرکز مانند طرح ملی رحمت ، طرح ملی استقرار مشاورین خانواده با هدف کاهش دعاوی ارجاعی و کاهش آمار طلاق در مجتمع های قضایی خانواده ، پایش وضعیت سلامت زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی و غربالگری سرطانهای شایع زنان ، طرح مبارزه با فقر و محرومیت با همکاری بسیج سازندگی خواهران، تقویت ورزش بانوان، حمایت از تعاونی ها و طرح های اشتغالزایی زنان، حضور موثر و فعال در اجلاسهای بین المللی و برگزاری نشستها و انجام ملاقاتهایی با شخصیتهای سیاسی خارجی در داخل، برقراری ارتباط تگاتنگ با مردم از طریق ایجاد واحد ارتباطات مردمی در مرکز و انجام ملاقاتهای مستمر با خانواده شهداء و ایثارگران ، تهیه فیلم، لوح های فشرده و انتشار کتاب ها و جزوات مختلف و... برشمرد و از آنهابه عنوان  فعالیتهای تأثیرگذار در زمینه زنان و خانواده یاد کرد.

وی با اشاره به ضرورت برقراری ارتباطات اجتماعی پایدار میان دولت و ملت در قالب همکاری با تشکلهای منسجم مردمی جهت شناسایی و رفع نیازهای اجتماعی، توجه به سازمانهای مردم نهاد را در کشور به منظور واگذاری امور به خود مردم ؛ خاطرنشان ساخت: انجام بیش از 647 طرح با همکاری سازمانهای مردم نهاد و بهره برداری متجاوز از 171221 نفر از نتایج حاصله از اجرای پروژه های مردمی در دولت نهم از دستآوردهای این همکاری ها می باشد.

رئیس مرکز امورزنان و خانواده با ارائه آمار مقایسه ای سازمانهای مردم نهاد در دولتهای پس از انقلاب اظهار داشت: این آمارها مبین رشد کمی و کیفی سمن ها در دولت نهم است به طوریکه تعداد سازمانهای مردم نهاد تازه تشکیل درحوزه زنان در طی دو دولت هفتم و هشتم 577 مورد بوده در حالیکه تعداد سمن های ثبت شده تنها در 4 سال دولت نهم 495 مورد یعنی با رشد 63 درصدی مواجه بوده است.

وي همچنين بابيان اين مطلب که فعاليت هاي مرکز امور زنان وخانواده قشرهای گوناگون زنان رامورد توجه قرارمي دهد ضرورت همگرايي فعاليت هاي اين مرکز با مجموعه تشکيلات های مرتبط مانند سمن ها و نهاد هاي غير دولتي و دستگاههای اجرایی را مورد تأکید قرار داد.

دکتر طبیب زاده شفاف شدن شرح وظایف مرکز، ارتقای این تشکیلات از شکل مشورتی به عنوان یک رکن سیاستگذار در حوزه اجرایی مسائل زنان و خانواده، الزام آور شدن توصیه ها و راهبردهای این نهاد و نهادینه نمودن حق نظارت و پیگیری بر اجرا را از موارد لازم در سیاستگذاری مسئولین در مورد مرکز اعلام نمود و بیان کرد: مرکز امور زنان و خانواده خود را در جهت بازبینی و باز تعریف تشکیلات زنان به جهت الزام هیئت محترم دولت، مسئول و متعهد می بیند. چرا که ساختار فعلی این تشکیلات، این مرکز را تنها به تقسیم کننده بودجه میان سایر دستگاه های دولتی مبدل نموده است. رویکرد سابق این مجموعه در دولت های پیشین با منابع داخلی، هزینه کرد منابع مالی خرد، عمدتاً در برخی دستگاه ها در قالب حمایت های سازمانی و مشوق های دستگاهی در جهت برنامه ریزی برای بزرگداشت مناسبت ها بوده است، بگونه ای که عملاً بازتابی همه گیر و مخاطبانی عام را از بانوان کشور شامل نشده است.

رئیس ستاد هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر با تاکید بر اینکه تجمیع بودجه دستگاهی در اعتبارات مرکز و تصحیح روند تخصیص بودجه از تصمیمات اصولی دولت نهم به شمار می رود که ماموریت آن از مخاطبین محدود، به طرح­های ملی و با در نظر گرفتن منافع همه آحاد زنان کشور گسترش یافته است.
 

 
در همایش " خیر کثیر - نسیم مهر" «دکتر محمدصادق فتح الهی» مدیر کل دفتر ساماندهی سازمانهای مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری در ادامه همایش .. گفت :خانواده رکن اصلي نظام اجتماعي است که امروزه به دليل هجوم بي وقفه ابزارهاي شبه فرهنگي دنياي مدرن و تقسيم کار اجتماعي در حوزه تعليم و تربيت به شدت در معرض آسيب قرار گرفته است.

وی تغییرات فرهنگی  ایجاد شده در خانواده ها را عامل مهمی در شکل گیری آسیبهای اجتماعی دانست و هشدار داد: یکی از مسائل نگران کننده در جامعه امروز شیوع بداخلاقی های اجتماعی در قالب  طنزپردازیها با استفاده از پیامک و ایمیلهاست که برای رفع این آسیب به فرهنگ سازی نیاز فراوان داریم. 

وی به نقش محوري، سازنده و اثرگذار سازمان هاي مردم نهاد در هدایت و حمایت جامعه و به خصوص خانواده ها اشاره نمود و تصريح کرد: حفاظت از خانواده به عنوان اولین نهاد نظام اجتماعی یکی از مهمترین وظایف دستگاههای مختلف در کشور است.

محمد صادق فتح الهی با توجه  به درگیری خانواده ها به مباحث سطحی و عوامفریبانه ، برتعمیق و ترویج آموزه هاي ديني و طراحي فرآيند هاي منطقي و گسترش مهارت هاي فردي و اجتماعي و توانمند سازي خانواده ها در امر پيشگيري از اعتياد و آسیبهای اجتماعی تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه روشهای مثبت ایجابی در رعایت حجاب از رفتارهای سلبی موثرتر می باشد گفت: برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف باید به شیوه های تشویقی متوسل شد و زنان و دختران موفق محجبه را به عنوان الگوهای برتر اجتماعی ، معرفی نمود.

در این همایش ناهید نقوی مدیر توسعه مشارکتهای مرکز امورزنان وخانواده نیز ضمن تبریک ایام فرخنده میلاد حضرت زهرای مرضیه(س) اساس خلقت را تولد این انسان اسوه خواند.

وی خلق حماسه مردم در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت و به نقش تاثیرگذار زنان در این انتخابات تاکید کرد.

   نقوی فعالیت واحد سازمانهای مردم نهاد در مرکز امور زنان وخانواده را در قالب محورهای بنیادی و اجرایی تشریح کرد.

وی با اشاره به اینکه تدوین برنامه جامع ارتقای توانمندی های سازمانهای مردم نهاد به عنوان یکی از وظایف 13 گانه مرکز در سند جامع توانمندسازی زنان در مرحله اتمام و ارائه به دولت است، گفت: این سند از جمله فعالیتهای بنیادی مرکز می باشد و به دلیل وضعیت مبهم سازمانهای مردم نهاد به لحاظ قانونی، مرکز امورزنان وخانواده ، تعاملاتی با وزارت کشور در زمینه تهیه طرح نظارت برتاسیس سازمانهای مردم نهاد داشته است.

مدیر توسعه مشارکتهای مرکز امورزنان وخانواده افزود: طرح نظارت برتاسیس سازمانهای مردم نهاد در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و اکنون در مرحله طرح در صحن علنی می باشد.

وی همچنین از همکاری مرکز امور زنان وخانواده در تشکیل و تاسیس فراکسیون سازمانهای مردم نهاد در مجلس شورای اسلامی خبر داد.

ناهید نقوی به اجرای ماده 111 برنامه چهارم در خصوص فرهنگسازی، زمینه سازی، شناسایی، توانمندسازی، ارتقای کمی و کیفی، بهره مندی از قابلیتها و ظرفیتهای سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه زنان وخانواده در دولت نهم  اشاره نمود.

 وی تعامل موفقیت آمیز سمن ها با دولت در جهت به انجام رساندن طرح ها و پروژه های مشترک را یاد آور شده و تعداد سازمانهای مردم نهاد را تا سال گذشته 972 مورد اعلام نمود.

مدیر توسعه مشارکتهای مرکز امورزنان وخانواده در پایان اظهار امیدواری کرد دولت دهم با استمرار تعاملات خود با مردم به ویژه با سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه زنان وخانواده بتواند در تحقق ارزشهای دینی و ترویج فرهنگ اصیل اسلامی همچون گذشته توفیق یابد.

در این همایش همچنین تعدادی از مسئولان سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه زنان وخانواده به ایراد سخن پرداخته و ضمن ارائه تجارب موفق خود از حمایتهای مرکز امورزنان وخانواده در راستای تحقق اهدافشان برای ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی به مردم قدر دانی کردند.

آقای کاردان نماینده موسسه عام المنفعه خواجه نصير الدين طوسي  به عنوان یکی از سخنرانان گزارشی از فعالیتها و خدمات   سازمان  خود را تشر یح کرد و گفت:  توسعه کارگاه اشتغال زایی فرش بافی به منظور افزایش سطح مهارت های شغلی، بکار گیری تمهیدات لازم در زمینه اشتغال 300 زن سرپرست خانوار و محروم شهرستان بشاگرد به منظور خودکفایی آنها طی سال 1387 ،  تجهیز شش کتابخانه مدارس شبانه روزی برای مناطق محروم و در سال1386 ، تجهيز و احداث خوابگاه دبيرستان شبانه روزي فاطميه ویژه دختران دبيرستاني روستاي محروم بلبل آباد و روستاهاي مجاور از توابع شهرستان جاسك در سال 1385 در دو مرحله از طرح های مشترکی است که با حمایت و مساعدت مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اجرا شده است.

کاردان همچنین با اشاره به برپایی اردوهای جهادی ویژه دانش آموزان مربيان و فارغ التحصيلان از سال 1377 در راستاي اهداف عاليه فرهنگي و تربيتي اسلام در ايام تعطيلات ، در يکي از مناطق محروم کشور ، خاطر نشان ساخت: تلاش مرکز امورزنان وخانواده در جهت تحقق اهداف  دولت نهم مبنی بر عدالت خواهی و رفع فقر و محرومیت و اعزام نمایندگان خود به مناطق محروم استان کرمان، موسسه ما را به سوی تشکیل و  راه اندازي دفتر رسيدگي به امور مناطق محروم  هدایت نمود.
 

وی ادامه داد: ستاد رسيدگي به امور مناطق محروم موفق به انجام فعالیتهایی مانند  تاسیس صندوق قرض الحسنه، حمايت تحصيلي از دانش آموزان بي بضاعت، اکرام نیازمندان ، کپر زدایی ، مدرسه سازی ، ساخت اماکن فرهنگی ، مذهبی و بهداشتی، توسعه فعاليت هاي ورزشي در روستاهاي منطقه و آبخیزداری در بشاگرد شده است.

  وی  بر ارائه خدمات مختلف به مناطق محروم به ویژه منطقه کپر نشینان جنوب کرمان نیز با اختصاص یک کار گروه ویژه متشکل از چند وزیر وتخصیص بودجه برای این منطقه، افزود: مقایسه قبل و بعداز فعالیتهای این کارگروه ، تغییرات اساسی ایجاد شده در این مناطق را به خوبی نشان می دهد.

نماینده موسسه عام المنفعه خواجه نصير الدين طوسي  در پایان بیانات خود حمایتهای موثر مرکز امورزنان وخانواده را در جهت پیشبرد اهداف خیرخواهانه و توانمندسازی زنان وخانواده های محروم بسیار مثبت ارزیابی و از آنها قدر دانی کردوگفت تنها مرکزی که آنها برای اعطای کمک به سراغ موسسه ما آمدند وما برای گرفتن کمک به سراغ آنه نرفیتیم مرکز امور زنان وخانواده بود.

زینب واعظی رئیس انجمن خیریه سلامت بانوان کرمان نیز سخنران دیگر همایش بود که ضمن برشمردن مسائل و مشکلات کرمان و ذکر محرومیتهای موجود در میان زنان آن استان، طرح موضوع ارزیابی سلامت زنان سرپرست خانوار از سوی مرکز امور زنان وخانواده و اجرای طرح غربالگری سرطان های شایع در این قشر از زنان را در استان کرمان بسیار مثبت خواند وگفت اجرای این طرح از عوامل موفقیت درامر پیشگیری وسلامت زنان به شمار می رود.

واعظی در ادامه سخنان خود به ارائه گزارش وضعیت و عملکرد موسسه مزدپرداخت و تجارب عملی خویش را در زمینه فعالیتهای مردمی بیان نمود.

وی ضمن تشکر از حمایتهای مرکز امور زنان وخانواده در همکاری با انجمن خود،  برای اجرای طرح ها و پروژه های مرکز اعلام آمادگی کرد.

در این همایش همچنین روسای سازمانهای مردم نهاد آفرینش گاه محمدی از استان تهران، موسسه فرهنگی هنری ریحانه ولایت کاشمر از استان خراسان رضوی، جمعیت جوانان فرهیخته از استان اردبیل ، بنیاد خیریه کارآفرینان کوثر از استان فارس و همیاران سلامت روان خرم آباد از استان لرستان، به تشریح عملکرد  و نحوه خدمت رسانی به مردم پرداخته و گزارشی از تعاملات خود با مرکز امور زنان وخانواده را تشریح نمودند.

در این نشست سوسن صفاوردی رئیس کانون مهرورزان صلح  به اعتلای نقش جمهوری اسلامی ایران درسیاست خارجی در دوران دولت نهم اشاره کرد و گفت: ما سازمانهای غیر دولتی در اجلاسها و همایشهای بین المللی در مقایسه قبل و بعد از دولت نهم شاهد اقتدار و عظمت دولت جمهوری اسلامی ایران در میان ملتها می باشیم.

وی با اشاره به موفقیت دیپلماسی ایران در دولت نهم به ویژه بعد از اجلاس دوربان خاطرنشان ساخت: در زمان دولتهای قبل ، در نشستهای بین المللی دقیقاً احساس کوچک شدن و حقارت را در اجلاسها هم در میان نمایندگان دولتی و هم در میان نمایندگان غیر دولتی به طور کامل لمس می کردیم درحالیکه در زمان دولت نهم، به دلیل رویه شجاعانه مسئولان کشورمان، اقتدار و عظمت نظام اسلامی را به خوبی ملاحظه می نماییم.

وی اعلام داشت: تعدای از سران کشورها اجلاس دوربان را در حین سخنان ریاست محترم جمهوری اسلامی ترک کردند و در حقیقت رویکرد واقعی  خویش را در برابر تبعیض نژادی آشکار ساختند اما بازتاب جهانی این واقعه عظیم تاریخی و این منش یعنی حمایت از مظلومین و ظلم ستیزی ایران بر ملتهای جهان آشکار  و همچنان سیاست مبارزه با تبعیض نژادی بعنوان افتخار کشورماخواه بود.

صفاوردی افزود: شجاعت آقای دکتر احمدی نژاد شهرت جهانی دارد و به خصوص پس از اجلاس دوربان , برخورد شجاعانه و جسورانه دولت جمهوری اسلامی ایران در برابر اعمال تبعیض نژادی  از سوی کشورهای غربی به ویژه  اسرائیل و آمریکا مورد تحسین همه ملتهای جهان و مورد توجه همه دولتهای منصف قرار گرفت.

وی با اشاره به همسویی کانون مهروزان صلح با رویکرد نظام ج.ا.ا تصریح کرد: با توجه به سیاستهای دولت نهم مبنی بر محکومیت و مقابله با ظالمین  و حمایت از مظلومان جهان ، این کانون، در بدو حملات رژیم صهیونیستی به غزه در جنگ 22 روزه، اقدام به تشکیل ستادی با عنوان حمایت از زنان و کودکان مظلوم غزه با هدف اطلاع رسانی و روشنگری اذهان عمومی ، جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی جهت حمایت از آسیب دیدگان حادثه نمود .

 وی در ادامه گزارشی از اهداف و روند فعالیتهای "كانون مهرورزان صلح" را تشریح کرد و گفت:هدف  كانون مهرورزان صلح، آگاه سازی و آموزش زنان در زمینه ارزش ها و باورهای معنوی به منظور دست یابی به صلح جهانی ، ارتقاء سطح آگاهی زنان و جوامع نسبت به حقوق متقابل انسانی ، تلاش در جهت شناسایی مشترکات بین ادیان و ملل مختلف به منظور ترویج روحیه مهرورزی و تفاهم جهانی ، آشنایی متقابل با فرهنگ و آداب و رسوم سایر کشورها و ایجاد همبستگی و ارتباط صمیمی بین زنان ایرانی و سایرکشورها با هدف گسترش روحیه مهرورزی و ممانعت از جنگ و خونریزیمی باشد.
    

وی همچنین تشکیل نشست های متعدد با علمای ادیان توحیدی در ایران و خارج از کشوربا،  بررسی ادبیات سیاسی در مورد زنان و مسلمانان پس از انقلاب اسلامی در سال1386 با هدف آگاه سازی و آموزش زنان در زمینه ارزش ها ، باورهای معنوی به منظور آشنایی با بانوان مسلمان پس از انقلاب ، شناسایی چهره های بین المللی فعال در عرصه صلح جهانی منطبق با دیدگاه توحیدی و تقدیم تندیس صلح به خانم «ربابه صدر» خواهر امام موسی صدر را از جمله مهمترین اقدامات و فعالیت های انجام شده این موسسه نامید.

صفاوردی از همکاریهای مرکز امورزنان وخانواده در راستای تحقق اهداف کانون مبنی بر گسترش صلح جهانی با حضور و آگاهی زنان، با اشاره به بررسی وضعیت زنان اروپایی و غربی که مسلمان شده از سوی کانون مهرورزان صلح و انتشار نتایج تحقیقات در قالب کتاب همراه با ترجمه عربی آن در شمارگان 2000 نسخه با حمایت های مرکز امور زنان و خانواده ، همکاری این مرکز در برگزاری سمینار بین المللی دو روزه تحت عنوان «صلح- زنان- ادیان الهی» به منظور شناسايي مشتركات بين اديان اسلام ، مسيحيت ، يهوديت و زرتشتي  براي رسيدن به تفاهم و صلح جهاني ، تبيين اهميت و ضرورت دستيابي به صلح از منظر اديان توحيدي كه بر اساس فطرت انسان شكل گرفته در سال 1385را یادآور شد.

 در این نشست سهیلا بابامرادی کارشناس سازمانهای مردم نهاد مرکز امور زنان وخانواده گزارشی از روند تهیه و تدوین برنامه جامع توسعه و ارتقاء توانایی های سازمان های مردم نهاد امور زنان و خانواده ارائه کرد.

سهیلا با با مرادی به تهیه و اجرای برنامه جامع توسعه و ارتقاء توانایی های سازمانهای مردم نهاد امور زنان و خانواده برای نخستین بار از سوی مرکز امورزنان وخانواده اشاره کرد و گفت: مركز امور زنان و خانواده با اقتباس از سند چشم انداز و به موجب مفاد تصویب نامه مورخ 28/12/1386 هیات وزیران در خصوص یکی از 14 برنامه سند فرابخشی ، کار تدوین برنامه جامع توسعه و ارتقاء توانایی های سازمان های مردم نهاد امور زنان و خانواده را در دستور کار قرار داد.

وی افزود:در تدوین برنامه جامع توسعه و ارتقاء توانایی های سازمانهای مردم نهاد امور زنان و خانواده تلاش گردیده با تکیه بر وضع موجود و نگاه به چشم انداز آتی و با توجه به اهداف اصلی مبنی بر"توسعه سازمانهای مردم نهاد زنان و خانواده و ارتقای توانایی ها و ظرفیت های آنان در جهت ایفای نقش موثرشان در فرایند توسعه و سازندگی کشور و تحکیم بنیان خانواده"  با بهره گیری از ظرفیت های موجود عمل شود .

کارشناس سازمانهای مردم نهاد مرکز امور زنان وخانواده با اشاره به اینکه  تهیه این برنامه با همکاری تعدادی از سمن های مرتبط ، دستگاه های اجرایی ذی ربط ، فعالان و کارشناسان متخصص در عرصه سازمان های مردم نهاد آغاز و به ­همراه یک برنامه راهبردی تنظیم گردید، اظهار داشت: این سند مانندبقیه اسناد شامل تعریف مفاهیم ، ارزیابی وضعیت موجود، چالش ها و تنگناهای اساسی،اصول هادی، اهداف کلی و اختصاصی ، راهبردها و رویکردها، سیاست ها ، خط مشی ها و اقدامات اجرایی، نظارت و ارزشیابی همراه با تقسیم کار ملی می باشد .

وی خاطرنشان ساخت: از جمله اهداف اختصاصی برنامه تمهید زمینه­های مناسب به منظور ترغیب زنان و مردان علاقمند به مشارکت و سازماندهی فعالیت­های خیرخواهانه و بشردوستانه در قالب سمن­های با موضوع زنان و خانواده ، افزایش توانمندی­هاو ظرفیت­های موجود و مهارت­های سازمانی سمن های مرتبط با امور زنان و خانواده ، تقویت نقشها و کارکردهای مختلف سازمان های مردم نهاد مرتبط با امور زنان و خانواده ، تقویت ارتباط و تعامل میان مرکز و سایر دستگاه­های دولتی با سمن­های مرتبط با امور زنان و خانواده به منظور بهره­گیری این دو بخش از ظرفیت­های یکدیگر ، تسهیل فرایند تعامل بین سمن­های مرتبط با امور زنان و خانواده با گروه­های مرجع و مراکز مذهبی، دانشگاه­ها، مراکز علمی، بخش خصوصی، رسانه ها، موسسات، اصناف،تشکلهای علمی و ... ، ایجاد محیط حمایتی و توانمندساز برای شکل­گیری و یا تقویت فعالیت شبکه­های مرتبط با سمن­های امور زنان و خانواده در سطوح مختلف استانی، ملی، منطقه ای و بین المللی ، تسهیل و حمایت از سمن­های زنان و خانواده در جهت تشکیل و حضور مؤثر و تعیین­کننده این سازمان­ها در مجامع منطقه ای و بین­المللی و افزایش اطلاعات کمّی و کیفی در مورد سمن­های مرتبط با امور زنان و خانواده در زمینه آخرین وضعیت موجود و سایر موارد نیاز می باشد .

بابا مرادی حضور، تعامل و همکاری سازمانهای مردم نهاد را در دولت نهم بسیار ممتاز ارزیابی و از همسویی این سازمانها در یاری رساندن به دولت نهم در اجرای پروژه های مردمی تشکر کرد.

پخش کلیپ فعالیتهای زنان در جمهوری اسلامی ایران و جایگاه زنان مسلمان با عنوان " مستوره آفرینش" در ادامه این همایش مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

 تجلیل از برگزیدگان سازمانهای مردم نهاد در عرصه زنان وخانواده

 در ادامه همایش ملی سازمان های مردم نهاد زنان و خانواده رانسیم مهر و خیر کثیر"  از 14سازمان مردم نهاد برگزیده در حوزه زنان و خانواده به شرح زیر تجليل و با هدایایی از سوی مشاور رئیس جمهور به آنان تقدیر بعمل آمد.

1.مهرانگیز منتصر مسئول محترم انجمن خیریه بانوان اصفهان (همسر شهید بحرینیان)

2. ادنامار يوناني مسئول محترم انجمن بانوان آشوري‌‌هاي استان تهران

3. خانم مهرباني (رييس) مسئول محترم انجمن زنان زرتشتي - استان تهران

4.   زهرا بنيانيان مسئول محترم مؤسسه خیریه صديقين - استان تهران

5.  حسن خوشنويسان مسئول محترم موسسه فرهنگي آموزشي خواجه نصيرالدين طوسي- تهران

6.  هما ساجدی مسئول محترم موسسه خیریه اسلامی قائمیه - استان تهران

7.  ربابه صفایی مسئول محترم انجمن حمایت و هدایت نابینایان و کم بینایان- استان تهران

8. نواب مسئول محترم مؤسسه خيريه نورالمهدی(عج) پاکدشت ورامین- استان تهران

9. عفت السادات ملکی مسئول محترم همیاران سلامت بانوان خرم آباد- استان لرستان

10. زینب سپهوند مسئول محترم موسسه رهپویان فرهنگ و هنر شهرستان خرم آباد - استان لرستان

11.  خیر النساء موسوی مسئول محترم موسسه خواهران پیرو حضرت زهرا(س) شهرستان میناب - استان هرمزگان

12. خانم کامران مسئول محترم انجمن بانوان کیش - استان هرمزگان

13.  آقای مغربی مسئول محترم بنیاد خیریه کارآفرینان کوثر شیراز - استان فارس

14.  زینب واعظی مسئول محترم انجمن خیریه سلامت بانوان کرمان

همچنین در پایان مراسم 30 سازمان مردم نهاد برتر در حوزه زنان وخانواده نیز با دریافت نشان  از سوی رئیس مرکز امورزنان وخانواده مورد تشویق قرار گرفتند.

 در این همایش آخرین نسخه نمونه غیر قابل استناد " برنامه جامع توسعه و ارتقاء توانایی های سازمان های مردم نهاد امور زنان و خانواده جهت اظهار نظرهای نهایی به شرکت کنندگان ارائه گردید.

 

[ دوشنبه بیست و پنجم خرداد 1388 ] [ 9:29 ] [ مریم ارشدی ]
 

 

 مردم شهرستان آران و بیدگل در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در 22 خرداد ماه 1388 برگ زرینی از تاریخ ایران اسلامی را با رکوردی جدید در سطح کشور به نام خود ثبت کردند.

از مجموع 57 هزار و 992 نفر واجد شرايط شهرستان آران و بیدگل ، 57 هزار و 46 نفر در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری شرکت کردند.

 این حضور بی سابقه ، مشارکت 99 درصدی مردم این شهرستان را در انتخابات دهم ریاست جمهوری رقم زده است. 

مشارکت 99 درصدی در انتخابات

 فرمانداری شهرستان آران و بیدگل پس از شمارش آرای ماخوذه اعلام کرد: از 57 هزار و 46 رای ماخوذه این شهرستان ، محمود احمدي نژاد با 37 هزار و 703 راي ۶۶ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

 مير حسين موسوي با کسب 17 هزار و 25 راي در جايگاه دوم قرار گرفت و محسن رضايي و مهدي کروبي نيز به ترتيب با کسب 789 و 258 راي در رديف سوم و چهارم آراي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در اين شهرستان قرار گرفتند. 

گفتنی است در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری در سال 1384 نیز شهرستان آران و بیدگل در ردیف اول بالاترین سطح مشارکت مردمی در استان اصفهان قرار گرفت. 

شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان واقع شده و با بیش از 90 هزار نفر جمعیت با تقدیم 720 شهید از رتبه نخست ایثارگری به نسبت جمعیت در سطح کشور برخوردار است.

[ شنبه بیست و سوم خرداد 1388 ] [ 11:43 ] [ مریم ارشدی ]

همزمان با ميلاد كوثر منتشر شد؛

كتاب فرياد مهتاب توسط نویسنده ارزشمند دیار مان جناب آقای مهدي خداميان  

خدامیان در گفتگوهای خود هدف از خلق اين اثر را معرفي واقعي شخصيت بانوي بزرگ اسلام به جامعه به ويژه قشر جوان ذكر كرده و
معتقد است تصويري كه جوانان امروز از حضرت زهرا (س) دارند تصوير زني افسرده است كه كاري به غير از گريه و زاري نداشته كه كاري به غير از گريه و زاري نداشته و او در اين كتاب مي خواهد حضرت فاطمه زهرا بعنوان كسي كه در دفاع از ولايت حماسه هاي مختلفي آفريده ، پروژه جنگ اقتصادي را در مدينه تدوين نموده و تا پاي جان از حقيقت دفاع كرده  را معرفي و به جوانان بشناساند .

اين كتاب با موضوع خاطرات فاطمه (س)، مخاطب را به سفري 75 روزه ( فاصله رحلت پيامبر تا شهادت فاطمه سلام الله‌) برده و با حوادثي كه در اين مدت در شهر مدينه منوره روي داده آشنا مي‌كند.

اين كتاب ارزشمند در شمارگان 3 هزارنسخه چاپ شده و مولف براي تاليف آن كه 6 ماه به طول انجاميده از 185 كتاب عربي تحقيقي كه بيشتر آنها از منابع اهل سنت است بهره گرفته است .
وي با اشاره به ضرورت ارتقا‌ي سطح آگاهي جوانان از حقايق ديني و مذهبي يادآور شد: اگر معارف ديني و مذهبي قشر جوان به صورت كيفي و كمي تقويت شود و الگوي ملموس و عيني از ائمه اطهار براي آنها تعريف شود به گونه‌اي كه بتواند با شرايط زندگي امروز تطبيق دهد بسياري از معضلات فرهنگي و اجتماعي جامعه برطرف مي‌شود.
مهدي خداميان از ادیبان و نویسندگان فعال آران و بیدگل است و كتاب فريادمهتاب هيجدهمين اثر چاپ شده  اوست که موسسه انديشه سبز شيعه با همكاري " نشر دليل ما " در قم نسبت به انتشار آن اقدام نموده و در 204 صفحه با قيمت 2 هزار و 300 تومان روانه بازار كتاب كرده است
[ شنبه بیست و سوم خرداد 1388 ] [ 9:12 ] [ مریم ارشدی ]
 

اعتماد متقابل بسیج و دولت عامل موفقیت در اجرای طرح های مشترک در حوزه زنان وخانواده

مركزامورزنان و خانواده در راستای ديدگاه ارزشي دولت نهم مبني بر توجه به نهادهاي برخاسته از انقلاب اسلامي و نيز تعلقي كه به نظام ، ولايت و دولت نهم دارد،در طی این دوره تعاملات زیادی با ارگانهای برخاسته از انقلاب به ويژه بسيج در جهت اشاعه فرهنگ ایثارگرانه و ترویج روحیه بسیجی میان اقشار مختلف جامعه به خصوص زنان و دختران جوان داشته است.

 به هرحال وجود اعتماد متقابل میان نظام و بسیج و اختصاص بودجه به آن از سوی مراکز دولتی دستیابی برای تحقق مقاصد انقلاب و حكومت اسلامي را تسهیل و تسریع می نماید.

درازای اعتبارات تخصیص یافته از سوی مرکزامورزنان وخانواده به معاونت بسیج خواهران فعالیتهای آموزشی ، فنی و حرفه ای و صنایع دستی ، تربیت بدنی و بسیج سازندگی برای اعضای بسیج خواهران در قالب طرح ها  و پروژه های مشترک صورت گرفته است.

از آنجا که یکی از اهداف بلند دولت نهم نوسعه عدالت اجتماعی و مهرورزی به بندگان خدا می باشد، لذا اجراى طرح بزرگ محروميت‌زدايى به عنوان اقدامی نو و مهم در تعاملات دوجانبه مرکز امورزنان وخانواده و بسيج خواهران مد نظر قرار گرفت.

طرح بزرگ محرومیت زدایی با عنوان تجلی محبت ؛ توسط معاونت بسیج خواهران کشور همزمان با میلاد مبارک امام رضا (ع) و آغاز هفته بسیج در آذر ماه 1386 در روستاي صالح آباد ورامین افتتاح و در سایر نقاط تهران و نیز در استانهای اصفهان، آذربایجان شرقی ، کرمان و خراسان رضوی ادامه یافت و به دلیل موفقیتهای حاصله از اجرای این طرح در سال 1387 در 22 استان کشور گسترش یافت.

طرح محرومیت زدایی با انجام کار فرهنگي، توسط زنان مخلص بسيجي و علاقه مند به فعالیتهای خیریه ای در کشور با الهام از فعاليت بانوان در ستادهاي پشتيباني مناطق جنگي با ایجادانگيزه هاي ايثارگرانه انجام شد و به این وسیله هم اوقات فراغت زنان در جهت كمك به محرومين مورد بهره برداری قرار گرفت و هم روحیه مسئولیت پذیری در جامعه در قبال افراد مستضعف ترویج گردید.

در این طرح سعی شد تا ضمن آموزشهای عملي به خواهران بسیجی و سایر داوطلبان به منظور فعاليتهاي انسان دوستانه ، از شور و شوق زنان بسيجي و ظرفیت آنان در جهت مثبت و تاثیرگذار برای مبارزه با فقر و محروميت ، به عنوان یک حرکت نو و ابتکاری استفاده شود.

بنابراین ، طرح محرومیت زدایی از طرفی یادآور حماسه آفرینی ها و روحیه ایثار بانوان در کمک به رزمندگان انقلابی و سربازان امام زمان(عج) درجبهه ها و احياکننده ارزشهای اولیه انفلابی و فرهنگی نظام و از سوی دیگر یکی از طرح های موفق کشوری در زدودن چهره فقر و محروميت از جامعه اسلامی به ویژه خانواده های بی سرپرست و تقویت و ترویج روحیه از خود گذشتگی در جامعه پر تجمل امروز توسط زنان همیشه در صحنه بوده و اجرای آن تاکنون نتایج بسیار ارزشمند وخوبی به همراه داشته است.

کلیه مراحل اجرای طرح ، اعم از برنامه ریزی ، تولید کالا و خدمات و توزیع آن توسط افراد واجد شرایط و پایگاههای بسیج در این استانها انجام می گیرد.

 کالاهایی که در مراکز تولیدی تحت پوشش طرح محرومیت زدایی توسط داوطلبان خيّر تولید می شود در بازارچه های خیریه ای که به مناسبتهای مختلف در این استانها برپا می گردد توسط خود خواهران به فروش رسیده و عوايد حاصل از آن صرف تهیه پوشاک، لوازم التحریر و مایحتاج خانواده های نیازمند مناطق محروم گردیده است.

به دلیل اجرای موفقیت آمیز طرح، مرکز امورزنان وخانواده آمادگی دارد تا با حمایت خود از بسیج خواهران این طرح را در سال 88 در سراسر كشور به اجرا درآورد.

توسعه ورزش بانوان نیز در راستای امضای موافقتنامه بسیج خواهران با مرکزامورزنان وخانواده و در جهت ترويج فرهنگ سلامت بانوان كشور  صورت گرفته و برنامه اجرایی این طرح در دو فاز تربیت مربیان آمادگی جسمانی و ارائه سبد ورزشی به کانونهای فرهنگی، ورزشی بسیج خواهران انجام شده است.

یکی از مسائل مهم  اعتقادی و فرهنگی در جمهوری اسلامی ، توجه به اشاعه فرهنگ حجاب و عفاف است. تبلور این موضوع حیاتی در جامعه اسلامی ، عزم و اراده عمومی و همه جانبه به ویژه از سوی دستگاهها و نهادهای متولی امور فرهنگی را می طلبد. لذا بسیج به عنوان یک نهاد کاملاً مردمی و ارزشی با وجود نیروها و اعضای متدین و فراوانی قابل توجه خود  می تواند نسبت به ترویج و نهادینه کردن این امر مهم فرهنگی نقش حیاتی و سازنده ایفا نماید. لذا مرکز امورزنان وخانواده با این باور که اراده و نشاط و نیروی جوانی در میان بسیجیان عنصر بالقوه برای مواجهه با تهاجم فرهنگی دشمنان می باشد، اقدام به اجرای بندی از موافقتنامه خود با بسیج خواهران مبنی بر تربیت مدرسانی آشنا به مبانی دینی جهت تبلیغ در زمینه ضرورت حجاب و عفاف نمود .

از همکاری های مشترک مرکز امور زنان وخانواده با بسیج خواهران می توان به تهیه سریال 13 قسمتی در رابطه با خانواده و معنویت اشاره کرد

به امید آنکه با تداوم تعاملات دوجانبه مرکزامورزنان وخانواده با نهاد مقدس و مردمی بسیج بتوان درتوسعه فرهنگ ديني وتوانمندسازي زنان متدين و تحکیم بنیان خانواده ها گامهاي اساسي برداشت

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و یکم خرداد 1388 ] [ 16:14 ] [ مریم ارشدی ]

تعاملات دوجانبه مركزامورزنان وخانواده با امورزنان وزارت نيرو

 

تعاملات دوجانبه مركزامورزنان وخانواده با امورزنان وزارت نيرو

 
 
وزارت نیرو جزء دستگاههای كاملاً تخصصی است و چون کاردانی و تخصص از اولویتهای سازماني آن به شمار می رود، لزوم برنامه ریزی برای افزایش توان تخصصي و مدیریتی زنان شاغل در این وزارتخانه از اهمیت خاصی برخوردار است. از طرفي زنان به عنوان نيمي از جمعيت كشور در جايگاه اجتماعي و خانوادگي نقش مهمي در تربيت و ترويج فرهنگ صحيح مصرف انرژي بر عهده دارند؛ لذا مركزامورزنان وخانواده به استناد برنامه چهارم توسعه فرهنگي اجتماعي در جهت توانمندسازي زنان و تحكيم بنيان خانواده، به امضاي موافقتنامه هاي مشترك با دفتر امورزنان اين وزارتخانه در زمينه هاي مختلف مبادرت نموده است.

موضوع توسعه فرهنگ صرفه جويي در مصرف انرژي در ميان بانوان از فعاليتهاي دوجانبه مرکز در سال 84 با وزارت نیرو  منجر به تهيه ، توزيع و چاپ كتب مربوط به نقش زنان در صرفه جویی در مصرف آب و برق گرديد. نظر سنجي هاي به عمل آمده حاكي از آن است كه توزیع اين کتابها در وزارتخانه ها و سازمانها ثمربخشی و افزایش  مشارکت حضور زنان در مباحث مدیریت مصرف انرژی و محیط زیست را به همراه داشته است.

دوره آموزشی 6 ماهه مدیريت کلان ویژه کارشناسان و مدیران زن صنعت آب و برق در راستای ارتقاء جایگاه مدیریتی زنان به منظور بهره مندی از ظرفیت بالقوه زنان متخصص و توانمندی ایشان که از تعهد کاری و اعتقادی نیز برخوردارند از موارد مورد توافق مرکز امور زنان وخانواده با امورزنان وزارت نیرو به شمار مي رود.

 حمايتهاي مركز امورزنان وخانواده در جهت فراهم نمودن زمینه اشتغال براي دانشجویان و فارغ التحصیلان دختر ممتاز دانشگاهها با شناسايي دختران متعهد و متخصص و همچنين برگزاری دوره هاي آموزشی و ارائه مشاوره به آنان صورت پذيرفته است.

اميد است با تداوم اين همكاري ها بتوان به نتايج ارزشمندي در اصلاح الگوي مصرف و در ارتقاي تواناييهاي تخصصي زنان شاغل در وزارت نيرو  دست يافت.

در زير به نتايج عملكردي توافقات مشترك مركز امور زنان وخانواده با دفتر امورزنان وزارت نيرو در دولت نهم اشاره مي شود:

 

جدول عملكرد تعاملات مركز امورزنان وخانواده با امورزنان وزارت نيرو در دولت نهم 

سال

عنوان طرح

نتايج عملكردي

نتايج كمي حاصل از اجراي طرح

1384

توسعه فرهنگ صرفه جويي در مصرف انرژي در ميان بانوان

چاپ كتب مربوط به آب، برق و جنسيت

تهیه ، چاپ و تکثیر کتاب " انرژی ، زن و محیط زیست "

و کتاب " مشارکت نهادی زنان در مدیریت مصرف آب "

 

 

هر کدام به تیراژ 2000 نسخه

 

برگزاري  جلسات مشاوره

17 جلسه

برگزاری نشست مشورتي با كارشناسان

8 نشست

بازديد از تأسيسات آب و برق

6 برنامه بازدید

افزايش مشاركت دانشجويان ممتاز دختر دانشگاهها در برنامه‌هاي مديريت آب و برق

شناسايي دانشجويان دختر ممتاز دانشگاهها در رشته هاي مرتبط با صنعت آب و برق (نفرات اول تا سوم كارشناسي و كارشناسي ارشد در رشته هاي مهندسي عمران، برق، مكانيك، صنايع، شيمي و حسابداري)

با ارتباط گیری با دفاتر استعدادهای درخشان دانشگاه های کشور تعدادی از نخبگان شناسایی شده و افراد طی مدت 6 ماه اشتغال ساعتی در شرکت های وزارت نیرو با صنعت آشنا شده تا زمینه همکاری های آتی آنها فراهم آید که 10 درصد ایشان در مجموعه صنعت آب و برق جذب گردیده اند

برگزاری سمینارهاي تخصصي

در 11 دانشگاه

1385

شناسایی ،حمایت و تشویق از زنان هنرمند ،محقق ، نویسنده ، مترجم و نخبه

انجام طرح سیستم های ذخیره و انرژی آذرخش و تبدیل آن به برق AC  با استفاده از فناوری آلیاژ با ارائه خدمات علمی – پشتیبانی به متخصصین

دونفر از نخبگان

انجام طرح امکان سنجی سیستم

تهیه یک جلد مطالعات کامل

1386

ارائه برنامه های آموزشی ، مشاوره ای  و اطلاع رسانی در جهت توانمندسازی و ارتقای کیفیت زندگی زنان و دختران

 

دوره آموزشی مدیریت کلان

برگزاری دوره آموزشی 9ماهه مدیریت کلان و صدور گواهینامه برای شركت كنندگان در دوره

برای 24 نفر ( 222 ساعت )

اجرا طرح کارورزی مدیریتی برای آموزش دیدگان دوره مدیریت ( به مدت 18 ساعت  )

برای 24 نفر ( 18 ساعت )

آموزش و مشاوره به دانشجويان و فارغ التحصيلان

فراهم نمودن زمینه  اشتغال براي دختران دانشجوی فارغ التحصیلان ممتاز و نفرات اول تا سوم كارشناسي و كارشناسي ارشد در رشته هاي مهندسي برق، عمران، مكانيك، صنايع، شيمي، و حسابداري به صورت پروژه ای

 

 

 

13 نفر

 

[ چهارشنبه بیستم خرداد 1388 ] [ 16:7 ] [ مریم ارشدی ]
 

 امروز چهارشنبه 20 خرداد 1388 در اولین روز هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر ، زنان کشورمان با اهدای تاج گل به مرقد مطهر امام راحل و ادای احترام به مقام شامخ معمار بزرگ انقلاب اسلامی ایران ، با آرمانهای بلند ایشان تجدید میثاق کردند.

در این مراسم دکتر زهره طبیب زاده نوری مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز امور زنان وخانواده ، این هفته را فرصت مغتنمی در جهت کنکاش و تجزیه و تحلیل علمی در خصوص مسائل زنان وخانواده دانست.

 رئیس ستاد هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادرهمچنین مواضع جمهوری اسلامی ایران، دیدگاههای مقام معظم رهبری و دولت نهم را در زمینه وضعیت زنان وخانواده تشریح کرد و معضلات ایجاد شده در غرب را که ناشی از استفاده منفعت طلبانه و ابزاری از زنان در جامعه است مورد انتقاد قرار داد.

 این مراسم با مداحی اهل بیت (ع) و مولودیه خوانی حضرت زهرا(س) پی گرفته شد.

در پایان این مراسم بیانیه مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری قرائت گردید که در آن حاضران به پای بندی خویش نسبت به آرمانهای بلند امام راحل و رهنمودهای مقام عظمای ولایت اذعان نمودند.

[ چهارشنبه بیستم خرداد 1388 ] [ 8:32 ] [ مریم ارشدی ]
همکاری های مشترک مرکزامورزنان و خانواده با سازمان فنی و حرفه ای
مرکز امور زنان وخانواده در تعامل سه جانبه با سازمانهای فنی و حرفه ای و بهزیستی کشور به امضای موافقتنامه مبنی بر آموزشهای مختلف در جهت حرفه آموزی زنان سرپرست خانوار مبادرت ورزید.

در این موافقتنامه سازمان بهزيستي موظف به شناسايي و معرفي زنان سرپرست خانوار و  سازمان فنی و حرفه ای ملزم به ارائه آموزش هاي مهارتي منطبق با نياز و بافت بومي افراد در استانها و شهرستانهای کشور گردیدند.

سازمان فني و حرفه اي در این موافقتنامه متعهد شد تا به آموزش 1250 نفر از زنان سرپرست خانوار در سال 85 اقدام كند كه خوشبختانه 1364 نفر در اين دوره ها شركت و جمعاً 1249 نفر یعنی بيش از 80% آنان موفق به دريافت گواهينامه آموزش هاي مهارتي شدند.
جدول عملكرد تعاملات مركز امورزنان وخانواده با سازمان فنی و حرفه ای کشور
 

 عنوان

 نتایج کیفی

نتایج کمی حاصله از اجرای طرح

ارائه برنامه های آموزشی و پژوهشی در جهت ارتقای کیفیت زندگی زنان و دختران

آموزش استانداردهای مهارت های فنی و حرفه ای به زنان سرپرست خانوار

استان

تعداد نفرات

تعداد مهارتها

تهران

39

2

آذر شرقی

40

2

آذرغربی

40

2

اردبیل

57

3

اصفهان

38

2

خوزستان

78

4

خراسان رضوی

39

2

سیستان وبلوچستان

60

3

فارس

57

3

قم

38

2

کرمان

20

1

کردستان

39

2

گلستان

39

2

لرستان

39

2

مرکزی

40

2

هرمزگان

19

1

کرمانشاه

39

2

همدان

39

2

گیلان

38

2

مازندران

38

2

ایلام

60

3

بوشهر

39

2

چهارمحال وبختیاری

38

2

خراسان شمالی

40

2

خراسان جنوبی

38

2

زنجان

40

2

قزوین

40

2

کهگیلویه و بویراحمد

60

3

سمنان

19

1

یزد

39

2

 

 

 

·         جمعاً 1249 نفر در 30 استان در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای آموزش دیدند.

 

[ سه شنبه نوزدهم خرداد 1388 ] [ 16:6 ] [ مریم ارشدی ]

 

ايجاد چهار رشته جديد نانو در دانشگاه كاشان

رئيس پژوهشكده قادري نانو دانشگاه كاشان از  چراه اندازيهار رشته جديد نانو دراين دانشگاه خبر داد.
به گزارش گروه علمي و آموزشي «شبكه خبر دانشجو»، دكتر مسعود همدانيان با اعلام اين مطلب گفت: مقدمات ايجاد رشته هاي نانو الكتريك، نانومكانيك، نانو محاسبات رياضي و نانو مهندسي شيمي در مقطع كارشناسي ارشد انجام شده است كه با اعلام مجوز آن از وزارت علوم به زودي اين رشته ها به مجموعه رشته هاي فناوري نانو دانشگاه كاشان اضافه مي شود.

وي به پژوهشكده نانو فناوري اين دانشگاه به عنوان نخستين پژوهشكده نانو در ايران اشاره كرد و اظهار داشت: با پذيرش نخستين دانشجويان فناوري نانو از سال 1384 تا كنون، 20 دانشجو از اين پژوهشكده دانش آموخته شده اند.

به گفته همدانيان در حال حاضر اين پژوهشكده با دو گرايش نانو شيمي و نانو فيزيك در مقطع كارشناسي ارشد فعاليت دارد كه اميد است با تفاهم نامه همكاري كه هفته گذشته بين دانشگاه كاشان و دانشگاه روسيه در زمينه نانو امضا شده است، مقدمات راه اندازي دوره هاي دكتراي رشته نانو در اين دانشگاه فراهم شد.

[ سه شنبه نوزدهم خرداد 1388 ] [ 14:20 ] [ مریم ارشدی ]
 
دیدار با همتایان آسمان
بگو چگونه بگيرم نشان بهارت را
بهار ياد تو اين كهنه يادگارت را
چقدر خيره بمانم به جاده خورشيد
هنوز مي‌شود آيا كه انتظارت را...؟
چه مي‌شود كه بيايي و دست خسته من
غزل غزل بتكاند ز تن غبارت را
براي آنكه بيابم تو رانفهميدم
سراغ واژه بگيرم و يا تبارت را
من از اهالي اين كوچه‌هاي شبزده‌ام
كه گم نموده دلم چرخه مدارت را
چقدر دربه‌در شعر خويشتن باشم
مگربيابم از آيينه اعتبارت را...
 


ادامه مطلب
[ سه شنبه نوزدهم خرداد 1388 ] [ 12:41 ] [ مریم ارشدی ]
 

زیر باران وحی

خدایا دراین دل شب، به یاد آن وقتایی می افتم که در اوج نگرانی به خوندن دعا و نمازهای نیمه شب تشویقم کردی و لذت این نیایش ها را چنان در عمقم نشاندی که ریشه این بذر خدایی، همچنان در وجودم در حال رشد است.

یادم می یاد حلاوت آیاتی را که نزول آن بر قلبم چون بارش رحمت فرود آمد و مرا آرامش داد و همچنان نیز امیدم می دهد. امید به زندگی بهتر، امید به خوشبختی عزیزانم، امید به جاوید ماندنم. به خصوص وقتی آیه زیبای " رَبَّناهَب لَنا مِن أزواجِنا وَ ذرّیاتِنا قُرَّة أَعیُنٍ وَاجعَلنا لِلمُتقینَ أِماما" به یکباره بر وجودم نشست و چه جالب دریای عظمت الهی برسر عزیزانم و اعضای خانواده ام نیز شروع به باریدن کرد بسی جای امیدواری است زیرا که نوه ها و نتیجه ها و ذرّیه ام هم در این دریای آرام و وفور نعمت و موهبت را در حال شنا می بینم.

وای خدای بزرگ! که امشب نیز نیمه شب به من توفیق دادی تا بیایم و نیم نگاهی به آیات معجزه آسایت بیندازم، زمانی است که بیشترین غم های دنیا سراغم آمده اما به ناگاه مرا فرخواندی تا روزنه امید که نه، دریای بیکران رحمتت را بار دیگر بنگرم و در این موقعیت هولناک زندگی، بدان متوجه و پناهنده شوم ؛ شروع به تلاوت آیات کبریایی حضرت دوست کردم؛ انگار دوستی با من باب گفتگو گشوده و دلداریم می دهد:

وَإن یَمسَسکَ الله بِضُرٍّ : و اگر خداوند (برای امتحان و یا کیفر گناه) زیانی به تو رساند،

فَلا کاشِفَ لَهُ إلآ هُو : هیچ کس جز او آن را بر طرف نمی سازد.

وََ إن یُرِدکَ بِخَیرٍ : و اگر اراده خیری برای تو کند،

فَلا رادَّ لِفَضلِه : هیچ کس مانع فضل او نخواهد شد.

یُصیبُ بِهِ مَن یَشاءُ مِن عِباده : آن را به هرکس از بندگانش بخواهد می رساند.

وَهُوَالغَفورُ الرَّحیم : و او آمرزنده و مهربان است.

در این هنگام آرامشی در تمام وجودم نشست که پس از اقامه نماز صبح، خود را با اطمینان خاطر به مصداق آیه شریفه "ألا بِذِکرِ الله تَطمَئِنُ القُلوُب" برای کسب موفقیتهای دیگری آماده ساخته و در انتظار فیوضات الهی برای خود و تک تک اعضای خانواده ام به رحمت خداوند همچون گذشته امیدوار شدم .

پس به پیش و الهی به امید تو

 

[ دوشنبه هجدهم خرداد 1388 ] [ 3:11 ] [ مریم ارشدی ]
توجه ویژه به زنان سرپرست خانوار از افتخارات دولت نهم
 
توجه ویژه به زنان سرپرست خانوار از افتخارات دولت نهم

 با توجه به اینکه زنان سرپرست خانوار در زمره آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند حمایت و تلاش در جهت ارتقای توانایی های این زنان باعث افزایش اعتماد به نفس و تقویت روحیه خود باوری شده و در حقیقت منجر به مدیریت مطلوب و موثر آنها در شرایط بحرانی خانواده می شود لذا مرکز امور زنان وخانواده با رویکرد توانمند سازی در کلیه تعاملات خود با دستگاههای مختلف به خصوص نهادهایی که به طور مستقیم و غیر مستقیم با اشتغال و کارآفرینی سرو کار داشته و به نوعی نقش حمایتی در جامعه دارند ، این گروه از زنان را در اولویت طرح های مشترک مد نظر قرار می دهد.

 

نظربه اینکه 80 % گروه هدف سازمان بهزیستی کشور را خانواده هاي زنان سرپرست خانوار،كودكان ودختران آسيب ديده تشکیل می دهند،  همکاری های دوجانبه مرکز امورزنان وخانواده با دستگاهها به ویژه این سازمان یک باور دینی و اعتقاد انسانی و رویکرد حکومتی می باشد و در حقیقت توجه ویژه نهادها و دستگاههای دولتی و غیر دولتی برای توانمندسازی ، اشتغال ، بیمه ، سلامت و... زنان سرپرست خانوار و نهادینه شدن این امر در ارکان حکومتی و مردمی از افتخارات دولت نهم به شمار می رود.

يكي از این طرحهاي مورد حمايت مركز امورزنان وخانواده كه به موفقيت هاي قابل ملاحظه اي دست يافت، تقويت طرح گروه هميار زنان سرپرست خانوار است.

گروههای همیار گروههایی هستند که در آن زنان سرپرست خانوار و خانواده های آنان در زمینه مشاغل، هنرها و حرفه های مختلف به صورت مجزا و یا در کنار گروه خود آموزش دیده و با تشکیل کارگاههای خوداشتغالی به تامین نیازهای مالی خود و خانواده همت می گمارند که این مسئله به استقلال اقتصادی آنها برای خارج شدن از حمایتهای دولتی و مردمی کمک شایانی می کند.

این پروژه در مراحل اولیه توافقهای مشترک مرکزامورزنان وخانواده با سازمان بهزیستی در سال 1385 كه قرار بود 600 عضو هميار در12استان كشور را تقویت نماید منجر به  اشتغالزايي بيش از 6000 عضودر سراسر كشور شد و به عنوان يكي ازدستاوردهاي موفقيت آميز درجذب گروه هاي هميار، كاهش تصدي گري دولت وبهره مندي بيشترازسازمان هاي مردم نهاد , برنامه عمل همکاریهای دوجانبه را برای سال 86 گسترش داد.

 کلینیک های مددکاری و مشاوره در تعالی و تحكيم و انسجام خانواده و جامعه نقش کلیدی دارند و می توانند با ارتقاي سطح آگاهي مراجعين درخصوص برخورد مناسب و موثر با مشكلات جامعه‌ در پيشگيري و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي ازجمله طلاق، اعتياد، بزهكاري، مداخله در بحران‌هاي اجتماعي، خانوادگي و فرهنگي ازطريق ارايه خدمات تخصصي مددكاري اجتماعي در سه بعد فردي، گروهي و اجتماعی تاثیر گذار باشند.

به همین دلیل كلينيك های تخصصي مددكاري اجتماعي از موارد حمایتی مرکز امور زنان و خانواده بوده است که به صورت فردي ، گروهي ، جامعه اي ، خانواده درماني ، روانشناسي، تحقيقات و پژوهشهاي اجتماعي ، مشاوره هاي تحصيلي ، آموزش به زوجهاي جوان و ارائه خدمات تربيتي به مادران ، دختران آسيب ديده و در معرض آسيب و خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست مدد می رساند.

ایجاد تعاملات بين بخشي و هماهنگي ميان دستگاههاي متولي امور اجتماعي، از تلاشهای دیگر مركزامورزنان وخانواده به عنوان مرجعي مطَلع براي جلوگيري از موازي كاری ، صرفه جويي در اتلاف منابع و انجام به موقع مأموريتها در جهت تحكيم بنيان خانواده ها و برنامه ريزي اصولي براي داشتن خانواده سالم و نهايتاً برخورداري از جامعه سالم بوده که در موافقتنامه های این مرکز با دستگاههایی مانند بسیج سازندگی، سازمان فنی و حرفه ای، جهاد کشاورزی، تعاون ، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و...  به جد مورد توجه قرار گرفته است.

نظر به اینکه 20% از جامعه هدف سازمان بهزيستي يعني 28000 نفر حائز شرايط عضويت در گروه هميار هستند، اميدواريم این سازمان با ارائه طرح های موثر در استمرار این تعاملات تلاش نموده و در نتیجه آن بتوان در توانمندسازي ، مددكاري و ايجاد اشتغال براي زنان سرپرست خانوار موفق و سياست دولت مبني بر عدالت محوري و مهرورزي به بندگان خدا را در جامعه محقق نموده و به عنوان یک سرفصل اساسی در برنامه پنجم توسعه فرهنگی اجتماعی و اقتصادی کشور  مورد توجه سیاستگذاران و نهادهای مردمی قرار گیرد.

  جدول مربوط به عملکرد طرح های مشترک مرکز امورزنان وخانواده با سازمان بهزیستی

در راستای تقویت مراکز مشاوره، کلینیک های مددکاری و گروههای همیار زنان سرپرست خانوار و خانواده های محروم (تشکیل گروه و آموزش)

 

ردیف

نام استان

تعداد گروههای تشکیل شده

تعداد زنان بهره مند

        1              

آذربایجان شرقی

7

77

        2              

آذربایجان غربی

7

71

        3              

اصفهان

19

186

        4              

تهران

16

248

        5              

خراسان جنوبی

6

48

        6              

خراسان رضوی

26

248

        7              

خوزستان

10

112

        8              

زنجان

7

75

        9              

سیستان و بلوچستان

6

72

      10            

کهگیلویه و بویراحمد

6

37

      11            

گلستان

15

133

      12            

گیلان

7

62

      13            

مرکزی

7

73

      14            

هرمزگان

6

47

      15            

همدان

13

126

      16            

یزد

20

189

جمع کل

178

1792

 
[ یکشنبه هفدهم خرداد 1388 ] [ 16:2 ] [ مریم ارشدی ]

تعامل مرکز امورزنان وخانواده با دفتر امورزنان سپاه پاسداران

مرکز امورزنان وخانواده در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،  به دلیل وجود نیروهای مخلص و مدافع نظام که همواره در حفظ دستاوردهای انقلاب در صف مقدم ایثار و فداکاری تلاش می کنند؛ و همچنین جمعیتی  بالغ بر نيم ميليون نفر خانواده سپاه پاسداران در كشور موافقتنامه هایی با دفتر امور زنان سپاه در جهت ارتقاي آگاهي هاي خانواده هاي تحت پوشش به منظور افزايش باورهاي ديني ، مباني اعتقادي و حفظ كرامت و جايگاه زنان وخانواده پاسداران منعقد نموده است.

 

برنامه هاي آموزشي ، مشاوره اي ، اطلاع رساني و حمايتي و برگزاري  كارگاههای آموزشي تحت عنوان خانواده سالم براي زوج هاي جوان از جمله همكاريهای مركزامورزنان وخانواده با دفتر امور زنان سپاه، در راستاي طرح تحكيم بنيان خانواده می باشد.


محتواي آموزشي كارگاههاي طرح خانواده سالم موضوعات مباني خانواده ، دوره نوجواني ، آيين ازدواج، آيين تربيت، بهداشت خانواده و رفتار والدين با فرزندان و بهره مندان از این پروژه حدود 25 هزار نفر در کشور بوده اند.

آموزش همزنان و حضور توأم زوجين در كلاسها ، طرح مسائل مربوط به حقوق و تكاليف همسران نسبت به يكديگر و بهره مندي از روحانيون مبرز و نيز استفاده از پايگاههاي مساجد را می توان از امتيارات كارگاههاي مربوط به طرح خانواده سالم نام برد.

رشد روزافزون استفاده از اينترنت در جهان، كاركردهاي مختلف آن و افزايش تعداد كاربران اينترنتي در جهان كه بخش قابل ملاحظه‌اي از آن زنان وخانواده ها هستند منجر به برگزاری همايش زنان و اينترنت در هزاره سوم توسط دفتر امور زنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در سال 85 باهدف ارتقاء سطح آگاهي و دانش زنان، حفظ كيان خانواده، تبيين جايگاه زن در نظام اسلامي،‌ ترويج ارزشهاي ديني و اخلاقي، تسريع در تبادل اطلاعات ميان زنان و افزايش مشاركت زنان در عرصه فن‌آوري اطلاعات با همفکری مرکز امورزنان وخانواده گردید.

جدول عملكرد تعاملات مركز امورزنان وخانواده با دفتر امورزنان سپاه پاسداران

سال

عناوین پروژه

نتایج عملکردی

نتایج کمی

1385

 

ارتقاء سطح آگاهي و دانش زنان، افزايش فرصت‌هاي اشتغال زنان، حفظ كيان خانواده، ترويج ارزشهاي ديني و اخلاقي، تسريع در تبادل اطلاعات ميان زنان متدین و افزايش مشاركت زنان ارزشی در عرصه فن‌آوري اطلاعات

برگزاری همایش " زن، اینترنت و هزاره سوم"

باحضور

500 نفر

اجرای برنامه های آموزشی ؛ مشاوره ای و اطلاع رسانی و حمایتی برای زوج های جوان

ایجاد کارگاه های خانواده سالم

6 کارگاه آموزشی
24665 نفر

1386

 

زمینه سازی جهت تسهیل ازدواج وتحکیم و تعالی بنیان خانواده

تهیه و ارسال پودمان آموزشی ازدواج دختران در شرف ازدواج  و برگزاری کارگاههای تخصصی

81 کارگاه تخصصی

405 دوره آموزشی

در 20 استان کشور

7390 نفر

147800 نفر ساعت

اجرای برنامه های پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی زنان و دختران

برنامه آموزشی دختران در سن بلوغ

109کارگاه  تخصصی

545 دوره آموزشی

در 18 استان کشور

برای 10275 نفر،

205500 نفرساعت

 

[ شنبه شانزدهم خرداد 1388 ] [ 15:51 ] [ مریم ارشدی ]

    مدخل:

     اگر به خوبی تاریخ را بررسی کنیم خواهیم دید که زیربنای هر اجتماع زن است و این زن است که میتواند یک اجتماع ایده آل یا عقب مانده بسازد.اما علی رغم نقش موثرآنان در تکوین تمدنها ،هنگامی که برای کشف حقایق صفحات تاریخ را ورق میزنیم با این واقعیت تلخ  روبرو میشویم که تاثیر زنان درتاریخ مغفول مانده به گونهای که انگار در جریانهای بزرگ و سرنوشت ساز فاقد هرگونه ونقش و وظیفه ای بوده است.

     تا قبل از دوران قاجاريه از حركت جمعى زنان و نقش آنها در تحولات اجتماعى ـ سياسى اطلاع درستى در دست نيست. اما بر اساس شواهد و مدارك تاريخى دوره قاجار آغاز حركت جمعى زنان بوده است دوره‏اى كه زنان به علل نارضايتى‏هاى سياسى ـ اجتماعى ناشى از ضعف دولت در برابر دول استعمارگر خارجى و حكومت استبدادى داخلى به دنبال مردان و به هدايت و تشويق و تأييد آنها به نهضتهاى اجتماعى پيوستند و به طور مؤثرى در اين راه كوشيدند. آنها در اين راه، از هدفهاى مردان پشتيبانى مى‏كردند و خواسته‏هاى مشخص نداشتند (مانند نهضت تنباكو و نهضت مشروطيت)

    نخستين حركت ملى در دوره معاصر پس از شكست ايران در جنگها با روس، جنبش خود جوش مردم تهران در دفاع از زنان گرجى مسلمان شده‏اى بود كه سفير خودخواه و مستبد روس با سماجت هرچه تمامتر مى‏خواست با تفسير يكى از مواد معاهده تركمانچاى آنها را از شوهران و فرزندان خود جدا كرده و با تغيير مجدد مذهب روانه گرجستان سازد. اين عمل نزد مسلمانان نوعى تجاوز به ناموس ملى و مذهبى بود و به همين دليل، مورد اعتراض مردم قرار گرفت. زنان تهران در اين روز شور و حرارت زيادى از خود نشان دادند و تا آخرين دقيقه‏اى كه هياهوى مردم در خراب كردن سفارت روس و كشت و كشتار ادامه داشت آنها نيز از پاى ننشستند.

در تظاهرات ديگرى كه مردم تهران در دفاع از امير كبير برپا ساختند، زنان شركت فعالى داشتند. درخشان‏تر از هر دو واقعه ياد شده، اتحاد و همبستگى‏شان در جنبش تحريم تنباكو بود. در اواخر سلطنت نيم قرنى ناصر الدين شاه كه امتيازات فراوانى به خارجيان داده شد، توتون و تنباكو در انحصار يك كمپانى بيگانه درآمد. مردم (و حتى زنان دربار) كه تا آن زمان هرگز در اوامر سلطان چون و چرا نمى‏كردند و ياراى چنين كارى را نداشتند، در اين جهاد ملى به دستور پيشواى مذهبى خود، مرحوم ميرزاى شيرازى، شركت كردند. زنان حرم هم قليانها را شكستند و در مقابل اوامر صريح و قدرت مطلق ولى نعمت خود مقاومت كردند. اين پافشارى بجايى رسيد كه دولت ناچار امتياز توتون و تنباكو را لغو كرد. زنان در اين نهضت بخوبى رشد اجتماعى و دينى خود را به منصه ظهور رساندند.

    زنان ايران در نهضت مشروطيت كه جامعه ايران را تكان داد، تنها و بى‏اعتنا و منفعل نبودند، بلكه همانند مردان به جنب و جوش درآمدند، به طورى كه بايد گفت از اين تاريخ بيدارى واقعى زنان آغاز شد. در آذربايجان، زمانى كه سردار ملى ايران، مرحوم ستارخان، عليه استبداد قاجار و سلطه اجنبى قيام كرد، زنان از مساعدت معنوى و مادرى به وى دريغ نكردند. بين شهداى انقلابيون جنازه 20 زن مشروطه طلب در لباس مردان پيدا شد. 

   در امور زنان تغييرات با دامنه وسيع‏تر از دوره پهلوى آغاز شد. ايران در زمان پهلوى از يك دولت نيمه فئودالى آسيايى به يك دولت متمركز سرمايه‏دارى وابسته به آمريكا تبديل شد. اين تغيير در تمام ابعاد زندگى، بويژه اقتصادى و اجتماعى، تأثير بسيار گذاشت. در حالى كه فرايند نوگرايى امتيازاتى را براى بخشهايى از طبقه بالاى جامعه و طبقه متوسط در حال ظهور داشت، اما به بخش سنتى طبقه متوسط آسيب رسان بود. ارتباط تاریخى اين طبقه با روحانيون برقرار بود. يك تعارض مستمر و جناح بندى بين نوگرايان در حال افزايش و روحانيون قدرتمند و بازار سنتى وجود داشت كه وضعيت زنان قسمتى از موضوع اين اختلاف بود. دوران پهلوى از زنان به عنوان عناصر نوگرايى استفاده مى‏كرد؛ كشف حجاب يك نمونه بارز آن بود. در اين دوره، از زنان براى نماد نوگرايى نظام استفاده شد. اين حركت به شكاف اساسى بين دو گروه ياد شده بيشتر دامن زد. جناح مذهبی از همان آغاز کشف حجاب با آن مخالفت کرد که در نهایت منجر به قیام مسجد گوهر شاد شد اما رضا شاه به شدت انرا سرکوب کرد و این حادثه شکاف بین حاکمیت را که از همان ابتدا زیاد بود زیادتر نمود.در این تحقیق مساله اصلی نقش زنان در پانزده خرداد است اما بدون تردید بدون شناخت پیشینه قیام پرداختن به آن تاحدی مشکل است . بنابر این سعی شده ابتدا به اختصار دیدگاه حضرت امام درباره زن مورد بررسی قرار گیرد و سپس به انجمن ایالتی و آنگاه به قیام پانزده خرداد بپردازیم.

زن از دیدگاه امام خمینی:

امام خمینی به عنوان مرجع تقلید شیعیان و رهبری انقلاب و نهضت اسلامی برای زنان و نقش آنها در وقایع تاریخی اهمیت زیادی قائل بودند. امام پرورش یافته مکتب اسلام بود و اگر ما به وضعیت زنان در دوران اعراب جاهلی نگاه گنیم متوجه می شویم که اسلام برای زنان ارزش، احترام،آزادی،  شخصیت و کرامت انسانی به همراه آورد. بی گمان فقیهی که آبشخور فکریاش این چشمه زلال معرفت بوده و خود نیز سالها در راه شناسایی و ترویج احکام آن کوشیده باشد نمی تواند نسبت به مقام  و جایگاه زن بیتوجه باشد.در اسلام برای زن مانند مرد در ایجاد و اثبات ولایت الهی سهیم بوده و بر اساس ضرورت جامعه جامعه حق بلکه وظیفه هجرت و جهاد فی سبیل الله را دارند و حق مزبور باعث میشود تا زنان در قبال سیاست حاکم احساس مسئولیت نمایند و هرگز توجیهی بر بی تفاوتی و بی دردی  این قشر عظیم وجود ندارد.آیات قرآن در باب حقوق زن سوره ممتحنه آیه 12 بیعت زنان با حضرت رسول را برای مثال و توجه این قشر به مسائل آورده است.

      تبيين جريان بيعت زنان در صلح حديبيه و فتح مكه با پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم بيانگر اين حقيقت است كه از ديدگاه اسلام زنان صلاحيت دارند دوشادوش مردان در امور سياسى اجتماعى و سرنوشت ساز اظهار نظر كنند و در حد توان براى انجام مسؤوليت سهم بگيرند و دخالت نمايند. همچنين آيه شريفه «و لهن مثل الذى عليهن بالمعروف» حاكى از آن است كه براى زنان همانند وظايفى كه بر دوش آنها مى‏باشد، حقوق شايسته‏اى قرار داده شده است. همچنين مى‏توان به آيه شريفه ديگرى استناد كرد كه مى‏فرمايد:

«فمن حاجك فيه من بعد ما جاءك من العلم فقل تعالوا ندع ابناءنا و ابناءكم و نساءنا و نساءكم و انفسنا و انفسكم ثم نبتهل فنجعل لعنت الله على الكاذبين»

«هرگاه بعد از علم و دانشى كه به تو رسيده كسانى با تو به محاربه و ستيز برخيزند، به آنها بگوييد: ما فرزندان خود را دعوت مى‏كنيم، شما هم فرزندان خود را. ما زنان خويش را دعوت مى‏نمايى، شما هم زنان خود را. ما از نفوس خويش دعوت مى‏كنيم، شما هم از نفوس خود. آنگاه با هم مباهله مى‏كنيم و لعن خدا را بر دروغگويان قرار مى‏دهيم» .

      امام(ره) نیز زنان را رکن بزرگ و اساسی جامعه اسلامی دانسته و همواره از آنان به عنوان مربیان انسان ساز یاد کرده اند و چنانچه روزگاری از یک جامعه  و ملت گرفته شوند ملتها رو به اضمحلال رفته و نابود خواهند شد.ایشان در طول دوران زندگیاش و از جمله از زمان شروع نهضت یعنی از قیام 15 خرداد و حتی پیش از آن یعنی بحث لایحه انجمن ایالتی و ولایتی دولت علم سعی داشتند تا با سخنان و اظهار نظرهای خود روح تازهای درکالبد زنان که با سیاست های غرب گرایانه پهلویها منفعل و خانه نشین شده بودند دمیده و آنان را به به حقوق انسانی و اسلامی خود آشنا نماید. در بیشتر سخنرانیهای خود از زنان صدر اسلام مثال میآورند که علاوه بر مسئولیت خانه داری در میدانهای جنگ نیز حاضر میشدند و برای یاری به پیامبر و پرورش نهال نو پای اسلام جانفشانی ها کرده و با توجه به توان و استعدادشان در پرستاری زخمی ها و امداد رسانی به مجاهدان مشارکت میکردند.

    عملکرد زنان دربرخی وقایع تاریخ معاصر و شرکت در نهضت تنباکو، مشروطه،و... بر کسی پوشیده نیست که چگونه زنان همدوش مردان پای در میدان مبارزه گذاشته و به مقابله با استعمار و استبداد برخاستند. امام با تکیه بر این جانفشانی ها و بازگو کردن آن سعی کردن حس اعتماد به نفس و احساس مسئولیت در برابر جامعه را به آنها باز گرداند و انان را به میدان مبارزه و تلاش برای احقاق حق خودشان کشاند و از آنان به عنوان پیشروان انقلاب یاد میکردند.« ما نهضت را مرهون زنها میدانیم،مردها برای زنها در خیابانها ریختند، زنها مشوق مردان در مبارزات بودند.» به برکت نهضت اسلامی زنان ایران بار دیگر بیدار شده و مشعل دار قیام بودند و چنان تحولی در آنان به وجود آورد که ره صد ساله را یک شبه طی کردند .«شما ملت شریف دیدید که زنهای محترم ایران بیش از مردان به میدان رفته و سد عظیم شاهنشاهی را درهم شکستند ما همه مرهون قیام و اقدام آنان هستیم.» به نظر می رسد برای آشنایی مختصر با دیدگاه امام این چند سطر کفایت میکند و در طول این مقاله به ذکر نظرات ایشان به ویژه درباره مسائل سالهای آغازین دهه 1340 بیشتر خواهیم پرداخت.

انجمن ایالتی و مساله حق رای به زنان:

     در اوایل سال 1340 آیت اله بروجردی(ره) مرجع بزرگ شیعیان دار فانی را وداع گفتند . پس از رحلت اين عالم برجسته، تحولات اساسي در رويكرد مبارزاتي مراجع و روحانيون از یک سو و سلوک و عمل حاکمیت از طرف دیگر به وجود آمد. هيات حاكمه فكر مي‌كرد با از بين‌رفتن وحدت مرجعيت ديگر خطري از جانب مرجعيت متوجه سياست نخواهدشد. ابتدا در تلاش بود تا مرکز را از قم به نجف انتقال دهد.

محمدرضا پهلوی فکر میکرد که فوت بروجردی سرآغاز انحطاط حوزه علمیه است  به سیاست اسلام زدایی خود که مدتها بود برای اجرایش لحظه شماری میکرد سرعت بخشید.  ولی بعد درگذشت این مرجع زمینه برای دیگر مراجع از جمله حضرت امام خمینی فراهم شد تا به مقابله با مفاسد رژیم برخیزد، و بر خلاف نظر او فوت بروجردی سرآغاز فروپاشی سلطنت خاندان پهلوی شد. شاه ابتدا با فشاری که از سوی آمریکا وارد شد قصد داشت اصلاحات کندی که به «برنامه ترقی» شهرت یافته بود اجرانماید.مجری این برنامه نخست وزیر تحمیلی آمریکا یعنی دکترعلی امینی بود ولی شاه که نمیخواست اعتبار اصلاحات نزد اربابان آمریکایی نصیب کس دیگری شود با حیله و ترفند نظر آمریکا را جلب و با سپردن مقام صدارت به اسدالله علم خود مجری برنامه ای شد که به «انقلاب سفید» و یا نام کذایی «انقلاب شاه و مردم» شهرت یافت. به نظر میرسد در دوران نخست وزیری امینی علما دینی واکنش شدیدی به برنامه و اصلاحات او نشان ندادند؛ بر خلاف برخی اظهار نظرها که میگویند علما مخالف اصلاحات ارضی بودند آنان هیچ گونه اعتراضی به تقسیم کردن زمین بین رعایا قیام نداشتند و اصلا آنان خود حامی از بین بردن فقر و نابرابری و آزاد کردن رعیت از دست برخی اربابان زور گو بودند. ولی با روی کار اسداله علم که به غلام حلقه به گوش هم شهرت یافته بود اصلاحات نسبت به دوره امینی تغییر چهره داد و رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و به عبارت دیگر آشکارا چهره ضد اسلامی به خود گرفت.

    از اواسط سال 1341 نیروهای مذهبی که در راس انها مجتهدان و علما طراز اول کشور قرار داشتند به عنوان جدی ترین معارضین حاکمیت قد علم کردند. علما که به برنامه های علم سوء ظن داشتند از همان آغاز روی کار آمدن وی با تیز بینی و هوشیاری برنامه های دولت وی را زیر نظر داشتند تا مبادا اقدامی خلاف قوانین کشوری و شرعی انجام دهد.نزاع بین حوزه علمیه یا به عبارت دیگر بین قم مرکز دینی با تهران یا مرکز سیاسی از زمانی اغاز شد و شکل جدی به خود گرفت که مطبوعات در روز 16 مهر ماه با تیتیر درشت این خبر ویژه را در صفحه اول خود منتشر کردند « طبق لایحه انجمن ایالتی و ولایتی که در دولت به تصویب رسیده و امروز منتشر شده به زنان حق رای داده میشود.»

  پخش این خبر موجب ایجاد شور و هیجان در جامعه شد و بحث و جدل های زیادی به وجود اورد و موجی از اعتراض به راه انداخت. هنگامی که روزنامه ها به قم رسید روحانیون نخستین گروهی بودند که به این خبر اعتراض کردند و خشم و عصبانیت آنها را بر انگیخت. البته باید این نکته را در نظر داشت که نگرانی و عصبانیت روحانیت تنها به این خاطر نبود که چرا در تصویب نامه به زنان حق رای داده شده است.همان طور که بعدا مشخص شد این تصویب نامه  به همین یک بند محدود نشد و جزئیات  و بندهای دیگری در ان گنجانده شده بود که بسیار تحریک آمیز  و ضد اسلامی بود و به نظر میرسد که آنها میخواستند از این طریق حرف خود مبنی بر محو کردن اسلام سیاسی را به کرسی بنشاند. دولت در تصویب نامه خود اولا قید اسلام از شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان بر داشته شده بود. ثانیا قید ذکوریت از شرایط مذکور حذف شده بودو به آن واژه با سواد نوشته شده بود. ثالثا در مراسم تحلیف و قسم خوردن به جای قران «کتاب آسمانی»قید شده بود.

     مطالعه این تصویب نامه نشان میدهد که آن علاوه بر این اینکه ماهیتی ضد دینی داشت و غیر شرعی بود  اقدامی غیر قانونی هم محسوب میشد. از این رو روحانیون از نخستین گروههایی بودند که به ان اعتراض کردند.در شرایطی که همه نیروهای سیاسی منفعل و به حاشیه رانده شده بودند، دولت با استفاده از خلا موجود تعرض به قانون اساسی را اغاز کرد. طبق قانون اساسی مصوب در مجلس اول شورای ملی انتخابات انجمن ایالتی و ولایتی هم می بایست مانند انتخابات مجلس برگزار میشد و باز بر اساس همان قانون سه شرط برای انتخاب کننده و انتخاب شونده در نظر گرفته شده بود که عبارتاند از1-باید متدین به دین حنیف اسلام باشندو فساد عقیده نداشته باشند.2-باید هنگام قسم خوردن به «قرآن مجید» سوگند بخورند.3- طبق این قانون طایفه نسوان از انتخاب کردن و انتخاب شدن محرومند و بدین ترتیب یکی از شرایط انتخاب کننده و منتخب شونده ذکوریت بود.

     با توجه به انچه در بالا گفته شد مساله انتخاب و حق رای به زنان چندان در خور توجه نبود  بلکه غرض و مقصود اصلی دستگاه دیکتاتوری اهداف شومی بود که در زیر پرچم آزادی زن دنبال میکرد.آنان با این دستاویز به ظاهر عامه پسند راحت تر به قانون اساسی که خونبهای صدها نفر بود تجاوز نمایند. چالش اصلی بین روحانیت و دولت بر سر حذف قید اسلام و سوگند به قرآن  از شرایط منتخبین بود.به زعم همه علما و مجتهدان بزرگ حذف این دو عامل راه را برای رسمیت یافتن فرقه انحرافی بهایی که از آن به نام ستون پنجم ایالات متحده  و صهیونیزم  یاد میشد و با توجه به تسامح حاکمیت در ارکان دولتی هم نفوذ کرده بود هموارترمینمود.با جایگزین کردن کتاب آسمانی به جای قران بهاییان راحت تر به مجلس و دولت و انجمنها را مییافتند و بر مصدر امور مسلمین مسلط میشدند. از این رو تصویب نامه علم برای در هم شکستن قدرت قران و مسلط شدن عناصر غیر مسلم بر مسلمین تصویب شده بود. اما هیات حاکمه برای تبلیغات و جنگ روانی علیه نیروهای مذهبی با مخفی کردن دو بند مربوط به حذف اسلام از حق رای زنان پیرآهن عثمان ساخت و آنها را متهم به ارتجاع و عامل عقب ماندگی معرفی کرد که چشم دیدن پیشرفت و ترقی(در نظر آنها اقتباس فرهنگ غربی) ملت را نداشته و میخواهند به هر طریق که شده مانع تکامل جامعه شوند.

    علما که متوجه شدند علم از زن به عنوان ابزار برای مقاصدش بهره میبرد ناچار به واکنش شده و بر همین بند قانون که بیشتر نمود پیدا کرده بود  متمرکز شدند و حمله به دولت را از این نقطه شروع کردند.علما که به شدت از این وقایع نگران بودند به همین علت در تلگرافهای جداگانهای به شاه او را از مضرات و عواقب زیانبار این لایحه برای کشور، اسلام و خودش متنبه کردند و از و خواستند برای لغو آن دستورات لازم را صادر کند. شاه سرمست از حمایت آمریکا برای اجرای طرح هایش و رساندن ایران به تمدن به قول خودش بزرگ به هیچ کدام از تلگرافها پاسخ نداد و هیچ وقعی به این نگرانی علما ننهاد.

     آیات عظام حضرت امام خمینی،شریعتمداری،گلپایگانی و... در صدد چاره جویی برآمدند و جلساتی در این خصوص برگزار کردند تا با همکاری هم تمام جوانب را بررسی کرده و برای اقدام لازم به یک نتیجه نهایی برسند.امام اهداف دولت و چگونگی شکل گیری مبارزه علیه طاغوت جلسه با علما را این گونه تشریح میکنند:«دیدیم که از اولی که این دولت بیسوادو بی حیثیت روی کار آمد از اول اسلام را هدف قرار داد. در روزنامه ها با قلم درشت نوشتند که بانوان را حق رای داده اند، لیکن شیطنت بود. برای انعکاس نظر عامه مردم به آن موضوع بود که نظرشان به الغاء اسلام و الغاء قرآن درست نیفتد و لهذا در اول که ما متوجه شدیم و اجتماع شد و آقایان اجتماع شدیم با هم برای علاج کار، توجه ما در دفعه اول منعطف شد به همان قضیه بعدها که مطالعه کردیم دیدیم، آقا قضیه بانوان نیست ، این یک امر کوچکی است، قضیه معارضه با اسلام است منتخٍب و منتخَب مسلمان لازم نیست باشد.قرآن را میخواهیم چه کنیم.»

   هر چند شاه و علم در ابتدا توجهی به تلگرافها نکرده و اصلا حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نبودند اما اقدام قاطع امام برای ارسال تلگراف به شاه و علم شرایط را عوض کرد امام در این تلگراف تمام ناگفته ها را با شاه در میان گذاشت و او را از عواقب خطر برحذر داشت. « به طوری که در روزنامه منتشر است دولت در انجمن های ایالتی و ولایتی «اسلام را در رای دهندگان و منتخبین شرط نکرده و این امر موجب نگرانی علمای اعلام و سایر طبقات مسلمین است ، صلاح مملکت در حفظ احکام دین مبین اسلام و ارامش قلوب است. مستدعی است امر فرمایید مطالبی را که خلاف دیانت مقدسه و مذهب رسمی مملکت است از برنامه های دولتی و حزبی حذف نمایند» کم کم حاکمیت از اخطار پی در پی علما به خود آمد و چون پی برد که جامعه به حال انفجار رسیده در اول اذر 1341 لایحه را لغو کرد.

    هرچند دولت بنا برمصلحت عقب نشینی اما از راه دیگری وارد شد تا برنامه هایش را ادامه دهد. طرفداران اصلاحات کذایی گروهی از زنان وابسته به حاکمیت را تحریک کردند تا به لغو تصویب نامه انجمن ایالتی و ولایتی اعتراض کنند و اجرای آنرا از دولت خواستار شدند. در نوزدهم دی ماه نامه ای به امضای رقیه فیروز - رئیس شورای زنان ایران- و بدرالملوک      بامداد -رئیس سازمان زنان طرفدار اعلامیه حقوق بشر – و هاجر تربیت رئیس انجمن معاونت زنان در اعتراض به لغو لایحه برای علم ارسال شد.

   این گونه تحریک ها ساختگی دستاویز خوبی برای شاه بود تا برنامه های اصلاحی را اجرا نماید. از همین زمان زمزمه رفراندوم در محافل دولتی زمزمه شد که طبق آن انقلاب سفید را به همه پرسی بگذارد .در روزها نخستین بهمن ماه دولت در تلاش بود تا زمینه را برای رفراندوم 6 بهمن آماده نماید.  تحرکاتی که در قم رخ داد شاه را نگران کرده بود. بنا براین برای آنکه علما را وادار به تسلیم نماید و قدرت خود را به رخ آنان بکشد دو روز پیش از رفراندوم روانه قم شد. در حالیکه فرماندار قم کوشید نظر مراجع را برای استقبال از شاه فراهم نماید امام که از شگرد حکومت آگاهی داشت در دیدار با فرماندار اقدامات وحشیانه در سرکوب مردم را محکوم و گفت رژیم جایی برای تفاهم باقی نگذاشته است و در پیامی هرگونه ملاقات با شاه را حرام اعلام کرد.روز 4 بهمن که سکوت شهر را فراگرفته بود شاه خشمگین در سخنرانی خود به علما حمله کرد و آنان را بار دیگر مخالف ترقی و مفتخوران جامعه معرفی کرد.

  امام از همان آغاز مخالفت خودشان را با رفراندوم اعلام کردند و آنرا اقدامی خلاف قانون دانستند. ایشان بر این عقیده بودندکه مردم مردم اطلاع دقیقی از قضیه و برنامه های پشت پرده دولت ندارند و حکومت با اعمال نظر و قدرت مانع برگزاری همه پرسی آزاد است. و مفسد آنرا اینگونه بیان کردند.«دستگاه حاکمه ایران به احکام مقدسه اسلام تجاوز کرد و به احکام مسلمه قرآن تجاوز نمود.نوامیس مسلمین در شرف هتک است و دستگاه جابره در نظر دارد تساوی حقوق زن و مرد را تصویب و اجرا کند. یعنی احکام ضروریه اسلام و قرآن را زیر پا گذارد، یعنی دخترهای هیجده ساله را به نظام اجباری ببرد و به سربازخانه بکشد یعنی به زور سرنیزه دخترهای جوان و عفیف مسلمان را به مراکز فحشا ببرد.»

    نتیجه ای که از مخالفت امام با حق رای زنان میتوان گرفت این است که این برنامهای بود برای به ابتذال کشیدن زنان ایرانی در هیاهویی که حاکمیت با نام زن راه انداخته بود چیزی جز تباهی و انحطاط فکری و جسمی زنان نبودو الا امام بارها صراحتا اعلام کرده بود که «ما(علما) با ترقی زنها مخالف نیستیم ، ما با این فحشا مخالفیم، با این کارها ی غلط مخالفیم مگر مردها در این مملکت آزادی دارند که زنها داشته باشند، مگر آزاد مرد و آزاد مرد با لفظ درست میشود.» آزادی زن تنها شعار بی محتوایی بود و الا در یک مملکت که دیکتاتوری بر همه چیز تسلط یافته آزادی معنا ندارد و اگر هم آزادی بود فقط برای زنان وابسته به دولت بود و زنان طبقه پایین فقط به ابزار دست هیات حاکمه تبدیل میشدند. تساوی که مورد نظر رژیم بود به این معنا بود که زن و مرد به طور مساوی از حقوق خود محرومند. سرانجام شاه در رفراندوم موفق شد اکثر اراء را به دست آورد. در جریان همه پرسی شاه از کلیه زنان ایران در خواست کرد تا پای صندوق های رای حاضر شوند و از حقوق سیاسی خود دفاع کنند.علم در اخطار به مخالفان گفت هرگونه مقاومتی را سرکوب خواهد کرد. او میخواست به هر قیمتی شده سیاست دیکته شده واشینگتن را پیاده نماید.

  در فرهنگ ایران- اسلامی که برای زن ارزش و اعتبار بسیاری قائل بود اتکا به ان برای زنان ایرانی کفایت میکرد و در عصر مادیگرایی زن آمریکایی و اروپایی مدل مناسبی برای تقلید زن ایرانی نبود  و نه تنها آن را در عرصه اجتماعی فعال نمی کرد بلکه آنرا به کنج خانه ها سوق میداد و حتی ممکن بود او را از وظیفه خطیرش یعنی تربیت نسل نیکو باز میداشت. حق رای به زنان  برای خاندان پهلوی بد نبود و از این طریق میتوانست با برکشیدن عدهای زن معلوم الحال دیگر به عرصه سیاست بر اقدامات خواهران شاه که هرکدام چندین مقام سیاسی و اقتصادی داشتند سرپوش بگذارند تا یکه تازی آنها در این عرصه چندان به چشم نیاید. زنان منتخب مجلس نماینه طیف های مختلف جامعه نبودند که بتوانند سخنگوی مشکلات آنها باشند. در نتیجه باز هم اکثریت زنان از حق سیاسی محروم بودند.

نقش زنان در قیام پانزده خرداد:

       رژیم برای درهم شکستن مبارزه منفی دست به خشونت برد و در دوم فرودین 1342 کماندوهای شاه به مدرسه فیضیه که دژ مستحکم مذهبیون محسوب میشد هجوم بردند وچند نفر کشته و زخمی شدند. دولت در اقدام دیگری لایحۀ خدمت سربازی طلاب را به مرحله اجرا گذاشت . عملکرد خشن  هیچ ثمری برای حاکمیت نداشت و تنها روحیۀ شاه ستیزی را تقویت کرد. بسیاری از مردم درمراسم عزاداری کشته شدگان فیضیه حاضر شدند. در ایام عاشورا رژیم در بخشنامهایاز وعاظ و روحانیون خواست بر ضد حکومت و شخص شاه سخنرانی نکنند اما امام خمینی که اینک به یک چهره محبوب تبدیل شده بود در روز 13 خرداد در صدد برآمد( به مناسبت عاشورای1383) در فیضیه سخنرانی کنند تلاش دولت برای منصرف کردن او از این تصمیم بی ثمر بود. سخنرانی با حمله مستقیم به شاه آغاز شد او بی محابا  شخص اول مملکت را عامل بدبختی ها وفجایع معرفی نمود در این سخنرانی که با بیان بسیار ساده ایراد شد یک روحانی برای نخستین بار شاه را آماج حملات خود قرار داد وبا به کاربردن الفاظی مانند «بدبخت»« بیچاره» مجری اوامر بیگانه و .... د رحضور هزاران تن ابهت و عظمت اعلیحضرت که خود را ظل الله میخواند د رهم شکست.این بیانات نقطۀ عطفی در تاریخ ایران است و به شدت رژیم را تکان داد.در این ایام تقریبا سراسر ایران از جمله تهران عزاداری محرم به تظاهرات ضد حکومتی تبدیل شد.

    خاندان پهلوی در طول حکومت پنجاه و هفت ساله اش تمام تلاش خود را به کار برد تا زنان را که در حدود پنجاه درصد جامعه را تشکیل میدادند با یک کار برنامه ریزی شده  به سمت و سویی که خود میخواهد هدایت کند.اما نه تنها موفق به این کار نشد بلکه در نهایت سنگین ترین ضربه ها را از ناحیه همین قشر خورد. کشف حجاب دوره رضا شاه و به دنبال آن برنامه و تبلیغات وسیعی که حاکمیت با عنوان حق رای به زنان در دهه 1340 در جامعه را انداخت زنان را به عنوان حامی رژیم درنیاورد بلکه با توجه به سیاست ضد مذهبی که در این فرایند پیاده شد بجز چند زن معلوم الحال که به مجلس و دیگر مقام های بالا دست یافتند کسی از رژیم حمایت نکرد و به مرور مشخص شد که ادعاهای دولت برای شخصیت دادن به زن بر خلاف کرامت و مقام زن بوده است. بانوان مسلمان از همان اغاز متوجه شدند که آزادی وام گرفته از فرهنگ غرب بر خلاف ارزشهای اجتماعی اسلامی بوده و تار و پود خانواده را متلاشی میکرد. زنان ایرانی نمیخواستند به صورت کالای تبلیغاتی در آیند به همین منظور از اغاز قیام یعنی 15 خرداد قم با حجاب کامل در صحنه حاضر شدند.

     زنان از این زمان به طور جدی وارد عرصه سیاسی شدند و با وحدتی که بین روحانیت و زنان به وجود آمد پیام های امام را به عنوان چراغ راه خود قرار داده و با مشارکت گسترده و حضور دائم در صحنه از پیشروان انقلاب شدند.پیشرفت زنان در انقلاب تا آن پایه رسید که سهم آنان را بیشتر از مردان میدانند و در مقدمه قانون اساسی در این مورد چنین امده است «همبستگی گسترده مردان و زنان از همه اقشار و جناح های مذهبی و سیاسی در این مبارزه به طرز چشمگیری تعیین کننده بود و مخصوصا زنان به شکل بارز در تمام صحنه ها ی این جهاد بزرگ حضور فعال گسترده ای داشتند صحنه هایی از آن نوع که مادر با کودکی در آغوش شتابان به سوی میدان نبرد و لوله های مسلسل نشان میداد بیان گر سهم عمده و تعیین کننده این قشر بزرگ جامعه در مبارزه بود.»

نقطه‌ی آغازین نهضت امام خمینی شهر قم که به شهر خون و قیام معروف شده بود. حضور همه‌جانبه مردم آن شهر، اعم از زن و مرد بر شکل‌گیری قیام نیمه‌ خرداد سهم بسزایی داشت. پس از انتشار خبر دستگیری امام (ره)، مردم آن شهر به‌پا خاستند و در حمایت از امام خمینی و آزادی ایشان به خیابانها ریختند و دسته دسته از اطراف شهر به طرف حرم حضرت معصومه(ع) حرکت کردند.نکته قابل توجه در این روز حضور گسترده و چشمگیر زنان پاکدامن و شجاع آن شهر در کنار مردان غیوری بود که یکصدا خواستار آزادی مرجع تقلیدشان بودند. در منابع درباره نقش زنان در قیام 15 خرداد مطالب زیادی موجود نیست از این رو چنانچه کسی بخواهد  در این مورد تحقیقی انجام دهد بدون تردید با محدودیت اطلاعات روبرو خواهد شد. ولی از لابه لای اسناد به جای مانده و خاطرات میتوان تا حدودی به اطلاعات ذیقیمتی در این باره دست یافت.

   بنا به روایات مسیر خانه امام تا حرم انبوهی از زنان و مردان گرد امده بودند که شعار« یا مرگ یا خمینی» آنها پایه های استبداد شاه را به لرزه درآورده بود. زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه که بعد از کشف حجاب منزوی شده بودند بار دیگر به صحنه آمده و با راهنمایی و هدایت امام به وظیفه خطیر خود در آن شرایط بحرانی آگاه شدند.آنان در مکتب امام درس جهاد و فداکاری آموخته بودند و بی گمان اگر کسی از این چشمه زلال معرفت  جرعهای مینوشید محال بود که در این قیام شرکت نکند.به گفته یکی از ناظران زنان به خاطر دستگیری این عالم بزرگ «مانند کسی که فرزندش مرده باشد گریه میکردند و اشک میریختند.»

   در آغاز دهه 1340 یک نوع همکاری ظریف اما مستحکم بین روحانیت و قشر زنان به وجود آمده بود. و این قشر به شدت تحت تاثیر سخنان امام قرار گرفته بودند که دائم در سخنانشان به عفت و پاکدامنی زن ایرانی اشاره کرده و با تاکید بر رعایت حجاب اسلامی از حقوق شرعی آنان نیز دفاع میکردند. بی جهت نبود فریاد «خمینی خمینی » آنها در این روز هیات حاکمه  که خود را حامی زنان میدانست شگفت زده نمود.میزان مشارکت بانوان در قیام بستگی به میزان شدت و ضعف واکنشهای شهرها به بازداشت امام داشت. از این رو تهران ، قم و شیراز نسبت به دیگر نقاط نقش زنان پر رنگ تر بود.

    هنگامی که عده ای مردم در صحن جمع شده و شعار میدادند و برخی هم مشغول سخنرانی شدند زنان در کوچه حکیمی قم گرد هم آمدند و مانند مبارزان واقعی در صحنه جنگ با چوب، کارد، قند شکن، سیخ کباب،و حتی خنجر مجهز شده و پیشاپیش مردان در کوچه و خیابان به حرکت درآمدند و به طرف صحن حرکت کردند.هنگامی که جمعیت زیادی در حرم متحصن شده بودند صدها زن چادری که بیشتر شان از اقشار پایین شهر بودند مسلح و  با در دست داشتن عکسهای امام  وارد صحن شده و شعارهایی در حمایت از امام سر میدادند و با گریه و زاری هیجان و احساسات زیادی از خودشان نشان می‌دادند. بنا یه گزارش ساواک در ساعت 30/9 عده زیادی از زنان در مسجد اعظم قم بده و در حمایت از امام شعار میدادند. این عمل زنان بار دیگر هیجان را به تظاهر کنندگان باز گرداند و جمعیت متحصن را به جوش و خروش انداخت آه و ناله زنان بر نفرا مردم از رژیم میافزود.بدیهی بود با سیل احساساتی که زنان راه انداخته بودند جمعیت نمیتوانست مدت زیادی در در زیر سقف حرم پناه بگیرد. پس از مدتی اقامت در صحن، حوصله‌ی حضار سرآمد بنابر این تصمیم گرفتند از حرم خارج شوند .در حالی که زنان پیشاپیش حرکت کرده وشعار بر ضد شاه و حمایت از امام میدادند از صحن بیرون آمدند. هنوز چند متر بیشتر حرکت نکرده بودند که مأموران به مقابله آنان آمدند و ابتدا به زنان که در صف اول و پیشقراول بودند شلیک کردند،‌ که در نتیجه‌ی آن تهاجم تعدادی از زنان شهید و مجروح و همانند بسیاری از برادارن خود به خاک و خون کشیده شدند.

در میان زنان قم، ساکنان محله چهار مردان نقش عمده‌تری در این تظاهرات‌ها داشتند و در واقع آنان، پیشرو زنان قم برای شرکت در انقلاب بودند.حضرت امام درباره پیشرو بودن زنان محله‌ چهارمردان، در اردیبهشت سال 1358فرمودند:«نام بزرگ ملت ایران در عالم به رشد سیاسی ثبت شد؛ نام بزرگ قم در بین ملت ایران به رشد سیاسی و فعالیت و جانفشانی در تاریخ ثبت شد، نام بزرگ چهارمردان در فداکاری و جان‌نثاری در تاریخ عالم ثبت شد؛ نام بزرگ بانوان ایران ثبت شد؛ نام بزرگ بانوان قم ثبت شد؛ نام بزرگ بانوان چهارمردان ثبت شد؛ بانوان قم و بانوان چهارمردان پیشرو این نهضت اسلامی بودند، رشد سیاسی خودشان را اثبات کردند، نهضت را راهنمایی کردند، شما رهبران نهضت هستید، بانوان رهبر نهضت ما هستند، ما دنباله‌ی آنها هستیم، من شما را به رهبری قبول دارم و خدمتگزار شمایم.»

  هنگامی که میبینیم رهبر بزرگ انقلاب اینچنین خاضعانه از زنان قدردانی میکند باید دلاوری آنها را ستود. اقدام انها از این جهت بر مردان برتری دارد که میبینیم بسیاری از انها کودکان صغیر  را هم با خود آورده بودند که آنها را یا به کول بسته و یا چادرها را به کمر زده و آنها را دنبال خود میکشاندند. به راستی در آن شرایط عواطف مادری را کنار گذاشتن کار راحتی نیست و هر کسی نمی تواند به این راحتی بر احساسات خود غلبه کند. در کتاب روحانی به نمونه دیگری از دلاوریهای زنان اشاره شده است. او از یکی از شاهدان نقل میکند زمانی که در چهراه مردان درگیریها در اوج بود در یک کوچه بن بست زنی با چشمانی اشک آلود عده ای از تظاهرکنندگان را به خانه خود راه داد و با این کار خود دوازده نفر را که مرگشان حتمی بود از مهلکه نجات داد.

 در 27 خرداد ماه شهربانی کل کشور در گزارش خود آز اقایان مهدی چاوشی،علی چاوشی،زین العابدین چاوشی به عنوان محرکان مردم قم برای ایجاد اغتشاش و بلوا در 15 خرداد نام میبرد و میگوید«..زنها را هم به دنبال آنها (مردان) حرکت میدهند و مقداری قمه و قداره ...زیر چادرهای زنها و تعدادی هم در یک کیسه شکر ریخته ....بین افراد تقسیم کرده و وارد صحن مطهر میشوند.»

هنگامی که خبر بازداشت امام به مردم تهران رسید آنان زن و مرد پیر و جوان به خیابانه ریختند. در تهران تظاهرات‌ها از میدان بارفروش‌ها شروع شد و در بازار و میدان ارگ به اوج خود رسید و مؤسسات دولتی مورد تهدید قرار گرفت. و به تدریج، به سایر نقاط شهر و اطراف آن کشیده شد. عدهای در حدود دوهزار نفر در بازار عباس آباد جمع شدند و با شعار یا مرگ یا خمینی به طرف بازار کفاشان حرکت کردند. در فاصله خیابان ناصر خسرو و سبزه میدان درگیری شدیدی بین مامورین پلیس و مردم خشمگین رخ داد .تظاهر کنندگان در طول مسیر خود به طرف میدان ارگ و ایستگاه  رادیو با چوب با چوب و آجر و سنگ بعضی از دکانها را مورد حمله قرار دادند و درب و شیشه آنها را شکستند. عده زیادی از دانشجویان دانشگاه تهران کلاسهای درس خود را تعطیل کردند و در حمایت از امام وارد خیابانها شدند.تظاهرات تا غروب 15 خرداد ادامه داشت و درگیریهای شدیدی در اقصی نقاط شهر تهران رخ که در طی ان چندین نفر مجروح و کشته شدند. شمار کشته و مجروحان به درستی مشخص نشد و برخی منابع انرا چندهزار و یا چند صد نفر ذکر کرده اند.

در تظاهراتی که در 15 خرداد در تهران برپا شد، زنان نقش بسزایی ایفا کردند وبا توجه به اسناد بسیار اندکی که از حضور زنان  در این نهضت حکایت دارد تعدادی از شهدا و مجروحان این دو روز را زنان تشکیل می‌دادند.زنان ازاد قهرمان تهران هم با شناخت خود و بازگشت به خویشتن خویش لحظه درنگ نکرده و همانند دیگر زنان دلیر در اقصی نقاط ایران به میدان مبارزه آمد . انها به خوبی به این نکته پی بردند که آزادی صوری و اعطایی محمدرضا شاه آزادی هوا پرستی، شراب خواری و ارضاء امیال جنسی  و نوعی اسارت بود نه آزادی. ماموران به بهانه قیام ارتجاع به زنان و دختران بیگناهی که دوشادوش مردان از حقوق حقه خود دفاع میکردند را مورد حمله قهر آمیز قرار داده و به روی آنها آتش گشودند. از 23 نفر مجروح و مصدومی که به بیمارستان سینا منتقل شدند، چهار نفر زن بودند که یک نفر آنان(نرگس پاشایی) شهید شد. در بیمارستان فیروزآبادی از میان 19 نفر، در بیمارستان پهلوی (جاده‌ کرج) از 17 نفر و در بیمارستان شفا یحیائیان از میان 19 نفر، یک نفر زن بود. در مجموع، در این چهار بیمارستان، شش نفر از مجروحان زن بودند و این نشان‌دهنده‌ حضور فعال زنان در تظاهرات بود.

 ردیف اسم شهرت اسم پدر محل سکونت سن شغل 1 مهناز رئوفیان جواد خ.شهباز،کوچه باغ شریفی، 16 کشاورز 2 بلقیس حسن سید محمدی بازرارچه قوام الدوله کاروانسرای جواهری 35 خانه دار 3 منصوره عبای حسینی سه راهبوذجمهری،منزل سروان رادپور 27 خانه دار 4 پوران حسن پیله ور سه راهبوذجمهری،منزل سروان رادپور 19 خانه دار 5 معصومه غلامرضا سهرابی خ.بهرستان،کوچه میر فضلی پلاک 513 11 کفاش 6 نرگس پاشا احمدیان خانی آباد،کوچهثمر بخش منزل محمد آقا ترکه 35 خانه دار در تظاهرات خرداد ماه  در تهران، زنان  شیوه‌ و تاکتیک جدیدی برای  مبارزات خود ابداع کردند که بعدها در طول جریان‌ها و تظاهرات‌ها بعدی تا پیروزی انقلاب در سال 1357کاربرد داشت.  در این شیوه به نوعی بانوان تهرانی در تلاش بودند تا بین الفت و عطوفت زنانه با خشونتی که در ذات نظامیان بود نوعی ارتباط برقرار کرده و پلی بین انها بزنند. آنها میخواستند به این طریق نیروهای نظامی را به سوی جنبش کشانده و یا حداقل به انها بفهمانند که به روی هموطنان و برادران خود که علیه ظلم و ستم به پا خواسته اند آتش نگشایند. برای این منظور تعدادی از زنان در میدان توپخانه و بازار، میان سربازانی که برای سرکوب مردم اعزام شده بودند، میوه و شیرینی پخش می‌کردند تا بدین‌ترتیب، آنان را به نهضت مایل کنند و از برخورد با تظاهرات‌کنندگان بازدارند. با توجه به اینکه ایرانی همیشه نسبت به زن رفتاری توأم با رأفت و مهربانی دارد، این اقدامات برای بازداشتن ارتشی‌ها از سرکوب مردم بسیار مؤثر بود.

بجز موارد ذکر شده نقش زنان درمنابع و اسناد به تصویر کشیده نشده بنابراین در ادامه سعی میکنیم که تبه ذکر گوشه هایی از دلاوری انان در متون دیگر اشاره نماییم. شیراز هم از جمله شهرهایی بود که به دستگیری امام واکنش شدیدی نشان دادند . فعالیت بهاالدین محلاتی و آیت اله دستغیب در بیداری مردم تاثیر زیادی داشت.شب پنج‌شنبه 16 خرداد، علمای شیراز از جمله آیت‌الله دستغیب و مصباحی از قول شیخ بهاءالدین محلاتی روی منبرها اعلام کردند که بر عموم مردم واجب است که برای ابراز مخالفت با دستگیری امام روز پنج‌شنبه بازار و مغازه‌ها را تعطیل کنند و «در مسجد نو» جمع شوند. همان شب مأموران به طور ناگهانی به منزل آیت‌الله دستغیب و سایر علمای شیراز حمله بردند. هنگامی که ماموران برای دستگیری آیت‌الله دستغیب رفتند، همسرشان مقاومت زیادی در مقابل مهاجمان از خود نشان دادند و به خاطر رشادت او آیت‌الله دستغیب توانست از معرکه رهایی یابد.

فردای آن شب شماری ازمردم شیراز که تعداد زیادی زن هم در میان آنان حضور داشت، به پیروی از دستورات علما و بی‌خبر از وقایع شب گذشته و اقدام دولت برای توقیف علما شهر، در مسجد جامع عتیق جمع شدند و پس از مدتی تحصن و شعار دادن از آنجا به سوی مسجد نو راه افتادند. میگویند در مسیر راه، زنان و مردان تظاهر کننده چنانچه  دختر و زن بی‌حجاب میدیدند، با او برخوردمیکردند که این مسئله  به خودی خو.د نشان‌دهنده‌ نفرت مردم از سیاست‌های رژیم به منظور انحراف زنان بود. مردم خشمگین در سر راه به هر مغازه مشروب فروشی که رسیدند آنرا به آتش کشیدند. وقتی تظاهرات‌کنندگان، که زنان پیشاپیش آنان بودند، به مسجد نو رسیدند، در آنجا تحصن کردند و در حمایت از امام وعلیه رژیم شعار دادند. جمعیت، منتظر آمدن آیت‌الله دستغیب ماند و چون از ایشان خبری نشد، به حال اعتراض از مسجد بیرون آمدند و در خیابان‌های اطراف به تظاهرات پرداختند دسته دسته به طرف بازرار وکیل حرکت و با پلیس درگیر شدند حکومت برای خاموش کردن این قیام در شیراز، لشکر جنوب را به کمک شهربانی فرستاد . در درگیریهای اولیه پلیس به سوی تظاهر کنندگان  ابتدا گاز اشک اور شلیک کرد اما با شدت یافت اعتراض به سوی انها آتش گشود که در نتیجه‌ آن، عده‌ای از جمله تعدادی از زنان شهید شدند که هنوز هیچ آمار دقیقی از آنها در دست نیست.

در شهر خمین ـ زادگاه امام ـ نیز  زنان نقش زیادی دروقایع و تظاهرات خرداد 1342 ایفا کردند. پس از اینکه خبر دستگیری امام با اندکی تاخیر به شهر خمین رسید، مردم آنجا که از دوستداران امام بودند  به هیجان آمده و در میادین و  خیابان‌های اصلی شهر جمع شدند و در اعتراض به این اقدام حاکمیت دست به تظاهرات گسترده ای زدند. بنا به روایات زنان نقش مهمی  در این تظاهرات‌داشتندو بنا به اعتقادی میگویند  که آنان  بیش از مردان در این حماسه موثر  بودند. آنها هم مانند زنان شهر قم علیه شاه شعار سر داده و ناله و شیون می‌کردند و با آه وفغان میگفتند :«یا مرگ یا خمینی». وقتی مأموران، برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان به مقابله با آنان آمدند، زنان نخستین گروهی بودند که با آنان درگیر شدند و با این کار خود، مردان  را تشجیع کرده و از انان خواستند در برابر یورش ماموران مقاومت کنند.

 تظاهرات مردم ورامین هم در نوع خود جالب است و با توجه به تقارن با عاشورا و مراسم های خاصی که اجرا میکردند رنگ و بویی عاشورایی و حسینی به خود گرفت. مردم در حال اجرای مراسم بنی اسد بودند که خبر دستگیری امام را شنیدند که یکباره مراسم به تظاهرات ضد حکومتی تبدیل شد و مردم و جوانان کفن پوش به طرف تهران حرکت کردند. جالب توجه اینکه زنان هم با اشتیاق خاصی با مردان همراه شدند اما مردان با رفتن انها مخالفت کردند ولی هنوزبه پل حاجی نرسیده بودند که باز هم مشاهده کردند زنان مخفیانه دنبالشان میروند این بار هم مانند دفعه پیش مانع  از رفتن انها به تهران شدند.

   با این وجود شاه ودیگر دستیارانش در سرکوب مردم نمیخواستند این واقعیت را بپذیرند که جامعه ایران بیدار شده و نمیخواهد به اصلاحات آمریکایی تن در دهد. علم قیام را نقشه و توطئه دشمنان نامید که میخواستند با پول دادن به وعاظ و عده ای اشرار به مقاصد خود مبنی بر ضریه زدن به نظام شاهنشاهی برسند. شاه میز که چند روز بعد به همدان سفر کرد تا اسناد زمینها را به کشاورزان بدهد  در هتل بوعلی با چند تن از اعضای جمعیت زنان گفتگو کرد و با آنها از اینده روشن زنان ایرانی سخن گفت  و به تقبیح قیام 15 خرداد پرداخت و گفت دیدی ارتجاع چه کرد؟یک فرد شیعه ایرانی از یک بیگانه غیر مسلمان پول بگیرد و علیه ملت عمل کند!

جمع بندی:

زنان به عنوان نیمی از جمعیت جوامع در طول تاریخ نقش بسزایی ایفائ کرده اند اما اکثر منابع از آن غفلت کرده اند. زنان ایران هم از این قاعده مستثنی نیستند. با توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی ما و جایگاه والای زن میتوان گفت که زنان به هیچ وجه منفعل نبوده اند. در دوره قاجار به خوبی در عرصه ظاهر شده و به وظیفه ملی و دینی خود در برابر استعمار و استبداد عمل کردند. دوره پهلوی شاهد نوسازی ایران هستیم که رضا شاه میخواست با کشف حجاب در نظر خودش این قشر را اجتماعی کرده به صحنه اجتماع بیاورد اما این نتیجه معکوس داد و زنان محجوب ایرانی برای آنکه چادر و حجاب را کنار نگذارند ترجیح دادند در خانه و کنج خلوت خانه ها بمانند. محمد رضا شاه تصمیم گرفت با طرح دیگری به نام حق رای به زنان انها را به ابزار دست خود تبدیل کند که بازهم نتیجه برعکس شد و با مقاومت شدید از سوی زنان روبرو شد.اوج آن در 15 خرداد بود و در واقع این قیام آغاز حضور فعال زن به شمار میرود که نمونه های آن در بالا مورد برسی قرار گرفت . بی جهت نیست که مرحوم آیت اله طالقانی میگوید بعد از وقایع خرداد42 که از زندان ازاد شدم زنان را طور دیگری دیدم. آنان فرشتگان پاکی بودند که با چادر به خیابانها آمده، مشتها را گره کرده و علیه حاکمیت شعار میدادند.

منبع: سایت 15 خرداد42

 

 

[ جمعه پانزدهم خرداد 1388 ] [ 12:45 ] [ مریم ارشدی ]
 

 تعاملات مرکز امور زنان وخانواده با وزارت آموزش و پرورش

 

پوشش قریب 9 میلیون دانش آموز دختر و کارکنان آموزشی و اداری زن توسط وزارت آموزش و پرورش و تنوع نیازهای آنان، در مقاطع مختلف تحصیلی ، دانشجویان مراکز تربیت معلم و کارکنان زن براي برنامه ريزي و سياستگذاري آتي ضرورتی اجتناب ناپذیر است. از طرفی انسجام حضور جوانان و زنان در این وزارتخانه فرصت مغتنمی برای برنامه ریزان حوزه های فرهنگی و اجتماعی به ویژه در دولت نهم در جهت رشد تربیت دینی و ترویج فرهنگ ارزشی نظام تلقی می گردد.

از این رو مركزامورزنان وخانواده به طرق مختلف برای تعامل با فضای تعلیم و تربیت کشور ،  از طرح هاي مختلف این وزارتخانه حمایت نموده است.

یکی از تعاملات مرکز امورزنان وخانواده با دفتر زنان وزارت آموزش و پرورش تجهیز و تقویت مدارس شبانه روزي كشور به امكانات ورزشي، بسته های فرهنگی ، جزوات مفید و سبد مطالعاتی به منظور مشارکت در ساماندهی اوقات فراغت دختران جوان در این مراکز می باشد.

به منظور اجرای برنامه پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی زنان و دختران دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش مبادرت به برگزاری نشستهای تخصصی با موضوع زن،خانواده و عفاف جهت دبیران دینی؛ادبیات ؛مربیان تربیتی؛ مشاوران ؛ مدیران یا معاونین دبیرستانهای دخترانه استانها با همکاری مرکز امورزنان وخانواده نموده است.

همچنین ارتباط با اولیای دانش آموزان، مربیان تربیتی، دبیران ، مدیران و معاونین مدارس از طریق برگزاری دوره های ضمن خدمت با عنوان طرح رحمت شاخه شاغلین دستگاهها، توزیع کتاب با موضوع زن ، خانواده و عفاف مورد حمايت مركزامورزنان وخانواده قرار گرفته است.

انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش در یک اقدام مؤثر در جهت ارتقای توانمندی های اولیای دانش آموزان اقدام به اجرای "طرح ملی رحمت" با حمایتهای مرکز امورزنان وخانواده نمود و با برگزاری دوره باز آموزی جهت مدرسین آموزش خانواده، ارائه آموزش حضوری و  غیر حضوری برای اولیای مقاطع راهنمایی و متوسطه تهران و همچنین ارائه بسته آموزشی و لوح فشرده به گروه هدف تعداد  62232 نفر را تهران و شهرستانهای استان تهران، تحت پوشش آموزشهای چهره به چهره براساس احکام قرآنی و سیره اهل بیت علیهم السلام قرار داد.

جدول همکاریهای مشترک مرکزامورزنان وخانواده با وزارت آموزش و پرورش
 

سال

عناوین طرحها

نتایج عملکردی حاصل از اجرای طرح

نتایج کمی حاصل از اجرای طرح

1385

مشارکت در ساماندهی اوقات فراغت زنان و دختران جوان

تجهیز مدارس شبانه روزی دخترانه متوسطه و راهنمایی به وسایل وامکانات ورزشی

613 مرکز در 17 استان کشور

تقویت مراکز آموزشی؛ فرهنگی و ورزشی ویژه زنان

تالیف مجموعه آموزشی آشنایی باآموزه های فرهنگ دینی، جهت دانش آموزان دختر راهنمایی و متوسطه دخترانه شبانه روزی کل کشور باعناوین: -بهره یابی از آموزه های فرهنگی ، عفاف و حجاب

- پاسخ به دلواپسی های دخترانه

-  شیوه دستیابی به سلامت جسمی و روانی ، نشاط و خود باوری

سه جلد کتاب

561000 نسخه

اجرای برنامه پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی زنان و دختران

برگزاری نشستهای تخصصی با موضوع زن،خانواده و عفاف جهت دبیران دینی؛ادبیات ؛مربیان تربیتی؛ مشاوران ؛ مدیران یا معاونین دبیرستانهای دخترانه استانها

سه نشست10 ساعته در360 منطقه آموزشی در 30 استان کشور

تدوین بسته آموزشی وتالیف جزوه با عناوین:زن؛خانواده وعفاف - زن در اندیشه دینی و خانواده

دو جلد  72000 نسخه

1386

ارتقای توانمندی های اولیا مربیان و دانش آموزان از طریق اجرای "طرح ملی رحمت"

برگزاری دوره باز آموزی مدرسین آموزش خانواده ارائه آموزش حضوری و  غیر حضوری برای اولیای مقاطع راهنمایی و متوسطه

ارائه بسته آموزشی و لوح فشرده به گروه هدف در تهران و شهرستانهای استان تهران با همکاری سازمان انجمن اولیائ و مربیان

دوازده ساعت

516 دوره آموزشی برای

تعداد  62232 نفر شرکت کننده

1387

تقويت مراكز آموزشي، فرهنگي و ورزشي ويژه زنان

تجهیز مدارس ابتدایی راهنمایی و متوسطه دخترانه مناطق محروم

9590 مدرسه در 30 استان

 
[ چهارشنبه سیزدهم خرداد 1388 ] [ 13:40 ] [ مریم ارشدی ]
 

همکاری های مرکز امور زنان و خانواده با مرکز ضایعات نخاعی

در دنیایی که تکنولوژی را در خدمت قتل‌عام کودکان و مردم بیگناه قرار داده‌اند، جوانان ایرانی در فکر بازگرداندن سلامت بیماران هستند.

آنانکه به‌ دنبال تحریم علمی جوانان و محققان ایرانی هستند؛ بدانند که  هیچ قدرتی نمی‌تواند اندیشه متعهدانه محققان و دانشمندان ایرانی را در بند کشد. پروژه "سلول‌درمانی" برای ترمیم ضایعات نخاعی در مجتمع بیمارستان امام خمینی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران از جمله دستاوردهایی است که ایران اسلامی را در زمره چهار کشور دنیا در زمینه این علم قرار داده است.

 

دكترمعصومه فيروزي عضوهيات علمي IBB دانشگاه تهران و پايه گذار پروژه تزريق سلولهاي شوان در درمان بيماران ضايعه نخاعي و یکی از زنان موفق ایرانی است که براي اثبات ارزشمندي حجاب و ابراز آن به عنوان يکي از عوامل ترقي و موفقيت در تمامي مراحل زندگي از اين سپر امن استفاده نموده است.

او که حدود سالهاي 74-73 در ارتباط زیادش با جانبازان جنگ و ديدن وضعيت و روحيه بالاي آنهااحساس وظيفه می کند سرانجام طی تحقیقات فراوان همراه با یک تیم پزشکی با استفاده از سلولهاي تمايز يافته (شوان) و تزريق آن به سيستم عصبي، موفق به ترميم ضايعات نخاعي می گردد.

موفقيت دکتر فیروزی نمونه اي کوچک از توانمنديهاي فراوان زنان متدین و متعهد و متخصص کشور اسلامی ماست که مرکز امور زنان وخانواده را برای حمایت از وی و همکارانشان ترغیب نموده است.

مرکز امور زنان وخانواده در سالهای85 و 86 و 87 هرساله مبلغی را جهت کمک به طرح های تحقیقاتی ایشان پرداخت نموده است.

 حمایت های مرکز امورزنان وخانواده از طرح های مربوط به ضایعات نخاعی
 

سال

عنوان طرح

 

1385

جداسازی، خالص سازی و کشت اولیه سلولهای الیگودندروسیت و اثر آنها در بیماریهای نورودژنراتیو

1386

دستیابی به روشی استاندارد و بهینه برای تهیه چسب بافتی فیبرینوژن از پلاسمای تازه منجمد

1387

بررسی مقایسهای چهار مدل متداول ایجادآزمایشگاهی اسکار در بستر عصب سیاتیک موش صحرایی

 

 

[ دوشنبه یازدهم خرداد 1388 ] [ 9:48 ] [ مریم ارشدی ]
 

آغاز دوره سوم طرح رحمت در شهرستان آران وبيدگل


مشاور فرماندار در امور بانوان شهرستان آران وبيدگل گفت : سومين دوره طرح رحمت مخصوص بانوان در اين شهرستان آغاز شد .

 

سكوت افزود : براي اين طرح تاكنون بيش از 400 نفر از بانوان در 9 پايگاه طرح رحمت در بخش مركزي ، كويرات و مركز شهر آران وبيدگل ثبت نام كرده اند.

وي اظهار داشت: بانوان در اجراي اين طرح به مدت دو ماه در 16 جلسه توسط مربيان ، آموزش خانواده را فرا مي گيرند.

وي ،حقوق فرزندان در مكتب اهل بيت ،گسترش فرهنگ حجاب و روابط سالم خانواده با الگوپذيري از سنت و سيره ائمه اطهار (ع ) را از موضوعات ارائه شده در اجراي اين طرح ذكر كرد و گفت :براي برگزاري و تاثير پذيري هرچه بهتر اين طرح در بين بانوان خانه دار، جهت آموزش، از مبلغات حوزه علميه استفاده مي شود.

در دو مرحله قبل اجراي طرح رحمت شهرستان آران و بيدگل بيش از يك هزار نفر از بانوان شركت كردند.

[ شنبه نهم خرداد 1388 ] [ 9:40 ] [ مریم ارشدی ]
 

دوبانوی کاشانی امکان اشتغال بیش از 140بانوی سرپرست خانوار را فراهم کردند.


2بانوی کاشانی با مدیریت موسسات خیریه بانوان "یاس کبود" و "فدک" امکان اشتغال بیش از 140 بانوی سرپرست خانوار این شهرستان را فراهم کردند.

 

مدیر عامل موسسه خیریه بانوان "یاس کبود"، یکی از سمنهایی که 7 سال از تاسیس آن می گذرد، گفت: هم اکنون 75نفر از خانمهای بی سرپرست یا بدسرپرست این شهرستان  در این موسسه شاغل هستند.

 

سرکار خانم "فاطمه سید آزاد" یکی از فرهنگیان کاشان افزود: این خانمها در کارگاههای سبزی، خیاطی، بافندگی با ماشین و همچنین برای ارایه خدمات در منازل شهروندان مشغول به کار هستند.

 

به گفته وی، موسسه یاس کبود، هم اکنون یکهزار و 116نفر را در قالب 324 خانوار زیر پوشش خود دارد.

 

وی افزود: از این تعداد، 171خانوار از مددجویان خود موسسه و بقیه مددجویان اداره بهزیستی کاشان هستند، که تحت حمایت این نهاد قرار گرفته اند.

 

خانم آزاد، کمک و پیگیری امور تحصیلی فرزندان خانواده های تحت حمایت را از جمله فعالیتهای این موسسه عنوان کرد و اظهار داشت: هم اکنون موسسه یاس کبود، به 408 محصل در مقاطع تحصیلی مختلف از ابتدایی تا دانشگاه، خدمات رسانی می کند.

 

وی، تهیه جهیزیه و سیسمونی را از دیگر خدمات صورت گرفته و در حال انجام از سوی این تشکل مردم نهاد ذکر کرد و افزود: در حال حاضر 12 نوعروس از موسسه و 21 نوعروس از بهزیستی در نوبت جهیزیه قرار دارند.

 

مدیر عامل موسسه یاس کبود، تهیه ارزاق در طول سال بویژه سال نو و ماه مبارک رمضان، تهیه پوشاک به خصوص در سال نو و آغاز سال تحصیلی، هزینه های درمانی، تحصیلی و اجاره بها و ساخت و تعمیر مسکن و تهیه لوازم منزل را از جمله خدماتی برشمرد که از سوی موسسه و با کمک مردم متدین کاشان به مددجویان تحت پوشش آن ارایه می گردد.

 مدیر عامل شرکت تعاونی "فدک" نیز اشتغالزایی و کمک به زنان سرپرست خانوار و استقلال مالی بانوان را یکی از اهداف اصلی خود ذکر کرد و گفت: هم اکنون بیش از 60 بانوی بی سرپرست یا بد سرپرست در این تشکل مشغول به کار هستند.

 

خانم "عفت اخباری" با اشاره به اینکه این شرکت در سال 1381 تاسیس شده است افزود: در حال حاضر این بانوان در کارگاه سبزی، ترشی و کارگاه خدماتی، ارایه خدمات منزل مشغول به کار هستند.

 

کمبود فضای برای گسترش فعالیتها و نیاز به تسهیلات با شرایط مناسب از جمله نیازهای این موسسه های مردم نهاد برای ارایه خدمات بهتر و بیشتر به مددجویان است

[ شنبه نهم خرداد 1388 ] [ 9:32 ] [ مریم ارشدی ]
 

فعالیتهای دولت نهم  در حوزه تربیت بدنی بانوان

مرکز امورزنان و خانواده با تاکید بر حفظ اصول و ارزشهای دینی و ارائه تقویت جایگاه و شخصیت  واقعی زن بر توزیع عادلانه امکانات در راستای ایجاد و گسترش سلامتی در جامعه تلاش می نماید و لذا در جهت ارتقاء کیفی و گسترش ورزش بانوان با دستگاهها و نهادهای مختلف مانند سازمان تربیت بدنی، حوزه های مقاومت بسیج خواهران ، وزارت آموزش و پرورش و ...طرح های مشترکی را در دولت نهم به انجام رسانیده است. 

يكي از اين اقدامات بستر سازي مناسب و در اختيار قرار دادن تجهيزات و امكانات و وسایل ورزشی ، تقویت مراکز فرهنگی و ورزشی ویژه زنان، بهره برداری اماکن ورزشی روباز مستعد جهت بهره برداری زنان، افزایش اماکن ورزشی ویژه بانوان از طریق تجهیز و محصور سازی فضاهای روباز و افزایش تعداد رشته های مورد علاقه زنان و دختران می باشد.

طرح های مركز امورزنان وخانواده با ورزش بانوان کشور
 

عنوان طرح

عنوان پروژه

استانهای بهره مند از اجرای طرح

نتایج کمی حاصله

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تقویت مراکز فرهنگی و ورزشی ویژه زنان

 

تجهیز اماکن ورزشی به وسایل مورد نیاز

در 5 استان محروم کشور

 

استان

وسایل

تعدادبهره مندان

سیستان و بلوچستان

20

1226

چهارمحال و بختیاری

22

21781

کهگیلویه و بویر احمد

10

2720

ایلام

42

1120

هرمزگان

8

3240

افزایش اماکن ورزشی ویژه بانوان از طریق تجهیز و محصور سازی فضاهای روباز

کردستان ؛ خوزستان ؛ اردبیل ؛ بوشهر و کرمان

 

5 استان

مرکز ورزشی

 

تجهیز به 87 نوع وسیله ورزشی

 

افزایش تعداد رشته های مورد علاقه زنان و دختران

خوزستان – کرمان – ایلام – سیستان و بلوچستان – کهگیلویه و بویر احمد – چهارمحال و بختیاری – هرمزگان

در 7 استان

45 مورد  رشته ورزشی

 

تربیت بدنی بانوان

مرکز امورزنان و خانواده با تاکید بر حفظ اصول و ارزشهای دینی و ارائه تقویت جایگاه و شخصیت  واقعی زن بر توزیع عادلانه امکانات در راستای ایجاد و گسترش سلامتی در جامعه تلاش می نماید و لذا در جهت ارتقاء کیفی و گسترش ورزش بانوان با دستگاهها و نهادهای مختلف مانند سازمان تربیت بدنی، حوزه های مقاومت بسیج خواهران ، وزارت آموزش و پرورش و ...طرح های مشترکی را در دولت نهم به انجام رسانیده است. 

يكي از اين اقدامات بستر سازي مناسب و در اختيار قرار دادن تجهيزات و امكانات و وسایل ورزشی ، تقویت مراکز فرهنگی و ورزشی ویژه زنان، بهره برداری اماکن ورزشی روباز مستعد جهت بهره برداری زنان، افزایش اماکن ورزشی ویژه بانوان از طریق تجهیز و محصور سازی فضاهای روباز و افزایش تعداد رشته های مورد علاقه زنان و دختران می باشد.

طرح های مركز امورزنان وخانواده با ورزش بانوان کشور
 

عنوان طرح

عنوان پروژه

استانهای بهره مند از اجرای طرح

نتایج کمی حاصله

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تقویت مراکز فرهنگی و ورزشی ویژه زنان

 

تجهیز اماکن ورزشی به وسایل مورد نیاز

در 5 استان محروم کشور

 

استان

وسایل

تعدادبهره مندان

سیستان و بلوچستان

20

1226

چهارمحال و بختیاری

22

21781

کهگیلویه و بویر احمد

10

2720

ایلام

42

1120

هرمزگان

8

3240

افزایش اماکن ورزشی ویژه بانوان از طریق تجهیز و محصور سازی فضاهای روباز

کردستان ؛ خوزستان ؛ اردبیل ؛ بوشهر و کرمان

 

5 استان

مرکز ورزشی

 

تجهیز به 87 نوع وسیله ورزشی

 

افزایش تعداد رشته های مورد علاقه زنان و دختران

خوزستان – کرمان – ایلام – سیستان و بلوچستان – کهگیلویه و بویر احمد – چهارمحال و بختیاری – هرمزگان

در 7 استان

45 مورد  رشته ورزشی

 

[ جمعه هشتم خرداد 1388 ] [ 9:36 ] [ مریم ارشدی ]
 

افتتاح اولين شرکت تعاونی روستايی زنان کاشان


مراسم افتتاحيه اولين شرکت تعاونی زنان روستايی با عنوان همياران سبز کوير با حضور جمعی از مسئولين محترم شهرستان من جمله مسئولين محترم فرمانداری ويژه شهرستان و مديريت محترم جهاد کشاورزی و اعضای هيئت مديره اين شرکت تعاونی برگزار گرديد. که می توان حضور مؤثر و فعال بانوان را در راه اندازی اين تشکل سود آور و اشتغال زا بسيار پر رنگ مشاهده نمود. با صحبت با مديرعامل اين شرکت از اهداف آنان که در اساسنامه قيد گرديده به مواردی ازجمله انجام خدمات فنی و مشاوره ای و آموزش و ترويجی کشاورزی و انجام فعاليت های توليدی و صنايع تبديلی و خدمات بازرگانی و اداری می توان اشاره نمود که از ديگر توانايی های اعضا می توان به فرآوری محصولات، خشک کردن صنعتی، بسته بندی و عرضه آن، پرورش قارچ و ارائه مشاوره جهت مراحل کاشت و برداشت و ...... را اضافه نمود .

 

[ پنجشنبه هفتم خرداد 1388 ] [ 9:25 ] [ مریم ارشدی ]
 

این هم یادداشتی از تارا جون اگه پسندیدین و یا نمونه ای از نوابغ کشورمون سراغ دارین حتماً کامنت بذارین تا اعلام کنم.

بچه‌ها شخصیت جالب و عجیبی دارند، به نوعی كه گاهی اوقات حركات عجیب و غریب از خود نشان میدهند كه باورش برای خیلیها مشكل است، گاهی اوقات آنان با وجود سن كم، دست به كارهای خارق العاده ای میزنند كه باعث تعجب می‌شود و انسان را تا مرحله حیرت پیش میبرد درست مثل 10 بچه ای كه ما از آنان به عنوان اعجوبه یاد می‌كنیم، لطفا مطلب زیر را بخوانید.


"كیم اونگ یونگ"، باهوشترین فرد دنیا

 

این فوق نابغه كره ای در سال 1962 به دنیا آمد و در حال حاضر باهوشترین فرد دنیا محسوب می‌شود. او در چهار سالگی میتوانست زبانهای ژاپنی، كره ای، آلمانی و انگلیسی را بخواند. در پنج سالگی سخت ترین مسئله‌های دیفرانسیل و انتگرال را حل میكرد و بهره هوشی بسیار بالا یعنی بالای 210 داشت. كیم از 3 تا 6 سالگی دانشجوی افتخاری دانشگاه هانگ یانگ بود و در 7 سالگی به "ناس" دعوت شدو در پانزده سالگی دكترای خود را گرفت.


"گریگوری اسمیت"، كاندیدای صلح نوبل

گریگوری اسمیت در سال 1990 به دنیا آمد در دو سالگی میتوانست بخواند و در ده سالگی وارد دانشگاه شد. ولی نبوغ تحصیلی، تنها نیمی از داستان گریگوری اسمیت است.
او عاشق صلح می‌باشد و از سنین كم به عنوان حامی و یكی از فعالان حقوق كودك و صلح جهانی به كشورهای مختلف دنیا سفر كرده است. او موسس سازمان بینالمللی دفاع جوانان است كه اصول صلح را به كودكان و جوانان سراسر دنیا آموزش میدهد. او با بیلكلینتون و میخائیل گورباچوف مذاكره داشته و در مقابل سازمان ملل سخنرانی كرده است. گریگوری در 12 سالگی كاندیدای اخذ جایزه صلح نوبل شد.


"اكریت جاسوال"، جراح هفت ساله

اكریت جاسوال یك نوجوان هندی است كه باهوشترین فرد هندی به شمار میرود. او در سال 2000 و در هفت سالگی اولین موفقیت پزشكی خود را به دست آورد. بیمار او دختری هشت ساله بود كه پول كافی برای رفتن به بیمارستان نداشت. دست این دختر به حدی سوخته بود كه جمع شده و به شكل مشت درآمده بود. اكریت هیچ تجربه ای در جراحی نداشت، ولی این دختر را عمل كرد و او دیگر میتوانست انگشتان خود را باز و بسته كند. اكریت به مطالعات پزشكی خود ادامه داد و در دوازده سالگی دارویی برای درمان سرطان ساخت. او هم اكنون كوچكترین دانشجوی دانشكده پزشكی هند است.


"كلئوپاترا استراتان"، خواننده سه ساله

كلئوپاترا در اكتبر 2002 در مولداوی به دنیا آمد. پدر او نیز یك خواننده است. كلئوپاترا كوچكترین خواننده پر درآمد دنیا به حساب می آید. او در سال 2006 آلبوم "در 3 سالگی" را روانه بازار كرد و ركورد فروش آلبومهای موسیقی دنیا را شكست. او برای هر آهنگ خود هزار یورو می گیرد.


"آلیتا آندره" نقاش دو ساله

آلیتا دو ساله است ولی نقاشی را پیش از این آغاز نموده است. وقتی "مارك جمیسون" رئیس گالری نقاشی ملبورن استرالیا نقاشیهای این هنرمند را دید آنقدر از آن خوشش آمد كه تصمیم گرفت آنها را در یك نمایشگاه به نمایش بگذارد. این نمایشگاه با استقبال گرم تماشاچیان مواجه شد و همه میخواستند خالق آن آثار را ببینند در آن زمان بود كه جمیسون تازه متوجه شد نقاش اصلی آن تابلوها دختر 22 ماهه هنرمند یعنی "آلیتا آندره" است.


"آرون كریپكه" در دوران دبیرستان استاد هاروارد شد

سائول در سال 1940 در نیویورك به دنیا آمد. او یك نابغه به تمام معنی بود. در چهار سالگی جبر را كشف كرد و در پایان دوره ابتدایی هندسه، حساب و فلسفه را به پایان رساند. در نوجوانی یك سری مقاله نوشت كه معلوم شد همه اصول منطق كیفی هستند. در همان زمان از سوی دانشگاه هاروارد نامهای به او رسید كه از وی دعوت میكرد برای تدریس به آن دانشگاه برود. او میگوید: "مادرم گفت باید اول دبیرستان را تمام كنم و بعد به دانشگاه بروم" بعد از دبیرستان، سائول استاد هاروارد شد و اكنون بزرگترین فیلسوف زنده دنیا می‌باشد.


"مایكل كرنی" لیسانسیه ده ساله و میلیونر تلویزیونی

مایكل كرنی 24 سال دارد. او در ده سالگی مدرك لیسانس خود را گرفت و در سال 2008 در مسابقه "كی میخواهد میلیونر شود" شركت كرده و برنده یك میلیون دلار جایزه شد. او ركوردهای جهانی بسیاری دارد كه یكی از آنها تدریس در دانشگاه در 17 سالگی است.


"الینا اسمیت" مشاور رادیویی 7 ساله

ایستگاه رادیویی شهر الینا زمانی به او به عنوان مشاور یا سنگ صبور یك شغل داد كه او به رادیو زنگ زد و در پاسخ به زن شنوندهای كه از كار بیكار و افسرده شده بود، گفت: "عزیزم فقط باید با دوستانت به ورزش بولینگ بروی و روزی یك لیوان شیر بنوشی." توصیه الینا آنقدر برای شنوندگان جالب بود كه این ایستگاه رادیویی هفتهای یك ساعت او را به عنوان سنگ صبور به استودیو دعوت میكرد. الینا مشاوره‌های مختلفی به شنوندگان میدهد و مشكلات بسیاری از به هم خوردن نامزدی تا از بین بردن بوی بد عرق را پاسخ میدهد. وقتی یك شنونده برای او نوشت كه چطور شوهر پیدا كند؟ الینا پاسخ داد: "به خودت برس ولی زیاد آرایش نكن." و وقتی شنونده دیگری پرسید چه كار كند تا نامزدش به سوی او بازگردد، گفت: "این مرد ارزش دلشكسته شدن ندارد. زندگی آنقدر كوتاه است كه نباید به خاطر یك مرد آن را خراب كرد."


"فابیانو لوییجی كاروان" اعجوبه شطرنج

فابیانو یك نوجوان 16 ساله ایتالیایی است كه در 14 سالگی استاد بزرگ شطرنج شد. او بهترین شطرنج باز زیر هجده سال در سراسر دنیاست.


"ویلی موسكونی" آقای بیلیارد در 6 سالگی

موسكونی معروف به آقای بیلیارد در آمریكا از شش سالگی به طور حرفه ای بیلیارد بازی میكرد. او در حقیقت بازی بیلیارد را از تمرین كردن با سیب زمینی های كوچك آغاز كرده بود. مدتی بعد پدرش به نبوغ او پی برد و او را در مسابقات بزرگ شركت داد.[ چهارشنبه ششم خرداد 1388 ] [ 14:8 ] [ مریم ارشدی ]
 

همکاریهای دوجانبه مرکز امورزنان و خانواده با دفتر امورزنان وزارت کشور در دولت نهم

اداره کل امور زنان وزارت کشور به عنوان پل ارتباطی میان مرکزامورزنان وخانواده با ادارات کل امور زنان وخانواده استانها و سازمانهای مردم نهاد شهرستانها تلقی شده و در جهت تحقق سیاستهای مرکز در اقصی نقاط کشور نقش بسیار حائز اهمیتی دارد.

در دولت نهم همکاری های دوجانبه در قالب اجرای طرح ملی رحمت ، پروژه های اشتغالزایی در میان تشکل های فعال در عرصه زنان در استان ها با اولویت مناطق محروم و برای زنان سرپرست خانوار، برگزاری جشنواره و نمایشگاه فعالیتهای زنان نان آور و نام آور با همکاری اموربانوان وزارت کشور و استانداری ها صورت پذیرفته است.

طرح های مشترک مركز امورزنان وخانواده با وزارت کشور
 

سال

عنوان طرح

عنوان پروژه

نتایج عملکردی

نتایج کمی حاصل از اجرای طرح

 

 

 

 

 

1385

حمایت از کارآفرینان زن

اشتغالزایی در تشکل های استانهای: سیستان و بلوچستان برای  زنان سرپرست خانوار ، زنان کم سواد و بیسواد

با ایجاد کارگاه پوشاک و...

 

برای 115 نفر

اشتغالزایی درتشکل های استان خراسان جنوبی

ایجاد کارگاه طراحی نقشه فرش، جمع آوری و فراوری گیاهان دارویی و بسته بندی محصولات کشاورزی

ایجاد 16 کارگاه در 6  شهرستان برای 110 نفر

اشتغالزایی در تشکل های استان اردبیل جهت زنان سرپرست خانوار

ایجاد کارگاههای سبزی خشک کنی و بسته بندی محصولات،تولید فرش دستباف، تولیدات خانگی، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و...

در 8 شهراستان برای  91 نفر

اشتغالزایی  برای  زنان سرپرست خانوار در تشکل های استان خراسان رضوی

 

کمک به ایجاد 4 صندوق اعتبارات خرد

کارگاه عروسک سازی، شبکه بسته بندی گیاهان دارویی، طرح تولید پوشاک و دوختهای تزئینی و...

 

برای 210  نفر

 

 

اشتغالزایی در تشکل های استان چهار محال و بختیاری

 

برگزاری دوره های آموزشی طراحی سنتی  گلیم بافی  ملیله سازی، معرق کاری،  خاتم کاری  و سایر رشته های صنایع دستی

برای 120 نفر

 

 

 

 

 

 

 

ایجاد نهضت فراگیر آموزش خانواده با اجرای طرح ملی رحمت در کلیه استانها

 

 

 

اجرای طرح رحمت شاخه زنان خانه دار با همکاری مدیران کل امور بانوان وخانواده استانداری ها

 

نام استان

آمار متربیان

آذربایجان شرقی

56600

آذربایجان غربی

17542

اردبیل

6516

اصفهان

10000

ایلام

6500

بوشهر

2401

تهران

4405

چهار محال بختیاری

8955

خراسان جنوبی

7300

خراسان رضوی

12241

خراسان شمالی

3000

خوزستان

11532

زنجان

1350

سمنان

3660

سیستان و بلوچستان

1750

فارس

11000

قزوین

1035

قم

4000

کردستان

7200

کرمان

11603

کرمانشاه

4596

کهگیلویه و بویر احمد

2288

گلستان

7852

گیلان

7500

لرستان

3800

مازندران

10280

مرکزی

9500

هرمزگان

32400

همدان

7301

یزد

3548

جمع کل

277655

 

نخستین نمایشگاه و جشنواره ملی زنان نام آور و نان آور

برگزاری جشنواره زنان نام آور و نان آور در استانهای کردستان، قزوین، گلستان و فارس

 

در 4 استان

1386

ایجاد نهضت فراگیر آموزش خانواده با اجرای طرح ملی رحمت در کلیه استانها

 

 

اجرای طرح رحمت شاخه زنان خانه دار با همکاری مدیران کل امور بانوان وخانواده استانداری ها

 
نام استان

آمار متربیان

آذربایجان شرقی

60000

آذربایجان غربی

32802

اردبیل

14454

اصفهان

18000

ایلام

6410

بوشهر

14051

تهران

72332

چهار محال بختیاری

16020

خراسان جنوبی

15000

خراسان رضوی

35935

خراسان شمالی

3500

خوزستان

14700

زنجان

5578

سمنان

6340

سیستان و بلوچستان

5384

فارس

18775

قزوین

3520

قم

13285

کردستان

9320

کرمان

60595

کرمانشاه

8366

کهگیلویه و بویر احمد

4387

گلستان

9180

گیلان

15000

لرستان

7388

مازندران

27993

مرکزی

17350

هرمزگان

10031

همدان

10000

یزد

5151

جمع کل

540847

1387

 

ایجاد نهضت فراگیر آموزش خانواده با اجرای طرح ملی رحمت در کلیه استانها

 

 

اجرای طرح رحمت شاخه زنان خانه دار با همکاری مدیران کل امور بانوان وخانواده استانداری ها

 

نام استان

آمار متربیان

آذربایجان شرقی

16120

آذربایجان غربی

5386

اردبیل

5870

اصفهان

10256

ایلام

20000

بوشهر

10737

تهران

8195

چهار محال بختیاری

10395

خراسان جنوبی

17000

خراسان رضوی

21148

خراسان شمالی

5500

خوزستان

16002

زنجان

2500

سمنان

25073

سیستان و بلوچستان

6000

فارس

27500

قزوین

-

قم

7660

کردستان

8507

کرمان

39582

کرمانشاه

11083

کهگیلویه و بویر احمد

8264

گلستان

12597

گیلان

16110

لرستان

12627

مازندران

17025

مرکزی

7700

هرمزگان

11078

همدان

-

یزد

3500

جمع کل

363415

 

[ دوشنبه چهارم خرداد 1388 ] [ 9:23 ] [ مریم ارشدی ]
 

در برابر صبر مادر شهیدان صبر ناتوان است
عصر چهاردهمین روز اردی بهشت88است که کاروان کوچک مرکزامور زنان و خانواده برای جرعه نوشی از چشمه ای دیگر از دریای شهیدان؛ در خیابان های پایتخت به حرکت در می آید. 

همراه و همدل با رییس مرکز امور زنان و خانواده  وارد سه راه یاسر در نیاوران می شویم. چشم ها در جستجوی پلاک 7 است و دل ها در مرور حماسه پنج شهیدی که در یک خانه هفت خوان عشق را درنوردیده اند.

مادر شهیدآن چنان بی تعلق و آزاد به استقبالمان می آید که در برابرش خود را ناتوان تر از آن می یابیم زیرا که از عظمت صبرش بپرسیم. 

مادری که هیچ گاه مانع همسر و فرزندانش برای رفتن به جبهه نشده و همواره بر زبانش این کلام جاری بود که همه تان بروید ؛ چرا که " اسلام " برای پایداری به خون و جان شما نیازمند است .

او حلیمه خاتون نام دارد. نامش تو را به یاد شیرزن قبیله سعدیه می اندازد که درحق پیامبرت دایگی کرده است. اما حلیمه این خانه؛ نه فقط در حق4پسرش، که در برابر دفاع مقدس مادری را به نهایت رسانده است.
 

می خواهیم از پنج شهید این خانه بگوید. اما دلش را به جای دیگری گره زده است. گویی تمایلی برای بیان گوهرهای ارزشمندی که به درگاه دوست هدیه کرده؛ در او نیست. این را وقتی به باور می رسی که به او می گویی: خوشا به سعادتت!  و هربار در برابر این جمله ساده، عاجزانه و خاضعانه پاسخت می دهد: خوشا به حال خودشان. من که کاری نکرده ام!!!!  

 

اگر در این خانه در کنار ما قرار بگیری خوب می فهمی چرا نمی توان از شهدای این خانه چیزی پرسید. در حالی که فقط برای پرسیدن و جستجو آمده ای!

دیوارهای اتاق نه فقط محمل قاب عکس پنج شهید؛ که راوی شهود پنج آسمان معنویت در این خانه اند.

پدر، ستاره درخشان شهیدان سجادیان

ابالشهدا سید حمزه را میان بزرگترین قاب عکس که برای اهالی خانه قداست خاص دارد، می نگری. وقتی پدر اوست و در نهایت ولایت پذیری و چون صاحب نامش حمزه سید الشهدا؛ چهار سردار شهید از این خانه اتفاق عجیبی نخواهد بود.

اگرچه در آسمان خانه پنج شهید سیر می کنیم اما به ناگاه افکارمان به سوی گلزار شهداي بهشت زهرا (س) مزار پير ميداندار عشق، سيد ميرحمزه سجاديان درقطعه ۲۶رديف ۷۲شماره ۲۱ ، متوجه می گردد همو که روي سنگ قبرش نوشته شده است :

        اسـوه خيل شهيــــدان جهان         حاج سيدحمزه سجــــــــاديان

        چون ذبيح آورده در کوي خليل        چهار فرزند رشـــــــيد نوجـوان

        کاظم وداود و قاســم با کريم        مي دهد تا بگذرد ازامتــــــحان

                 

بله سالار شهدای این خانه ، چهار فرزندش نیز در خط مقدم جبهه شهيد مي شوند و خود بعنوان پنجمين شهيد خانواده جام شهادت را مستانه سرکشيده است، کدام معجزه ازاين بالاتر، چه کسي مي تواند آنرا انکار کند ، کدام تحريف و يا مبالغه اي می تواند ایثارش را وصف کند؟ او که مثل خورشيد درقطعه ۲۶ مي درخشد. به کنارش اگر رفتید نرم و آهسته بروید مبادا که ترک بردارد چینی نازک تنهایی او و یارانش از بی وفاییهای بی شرمانه ما!  

شرح حال شهدای این خانه آسمانی از تنها پسر و یادگار خانواده که خود نیز رسم ایثار را به خوبی می داند ، یعنی سید جعفر برما عرضه می شود و چه زیبا کلام از پدر آغاز می شود:
پدرم کشاورز بود و در یکی از روستاهای رودهن به نام "جورد" زندگی می کرد . حاصل ازدواجش پنج پسر و دو دختر بود . مدرسه نرفته بود ولی سواد مکتبخانه ای داشت و به همین دلیل قرآن را به خوبی قرائت می کرد و به احکام مسلط بود . همواره ما را از کارهای حرام نهی و به کارهای حلال تشویق می کرد .
 

او از عنفوان کودکی ما را به جلسات قرآن کریم و مراثی اهل بیت (ع) می برد . یادم هست که همه روزه پس از نماز صبح اهالی روستا و پدرم گردهم می آمدیم قرآن قرائت می کردیم .

در زمان حیات آیت الله بروجردی پدر مقلد ایشان بود و پس از ایشان به امام رجوع کرد و در  آن بحبوبه درگیریها و فضای ویژه امنیتی و پلیسی ، رساله ایشان را نگهداری و مطالعه می کرد .  او ارتباط خوبی با علمای قم داشت و همواره پس از سفر به قم و حضور در محضر بزرگان اطلاعات و اخبار روز را برای اهالی روستا می آورد .

پدر همواره می گفت که به مال مردم چشم ندوزید و دست درازی نکنید . به درخت مردم نگاه نکنید که دلتان بخواهد از میوه اش بخورید . همیشه به یاد خدا باشید و هر چه می خواهید از او بخواهید  . حاج آقا هیچ گاه نماز شبشان ترک نمی شد . به خاطر دارم که در زمانی که زمستان بسیار سختی هم بود ، ایشان جهت گرفتن وضو برای نماز شب ، بیرون می رفتند و در آن سرمای طاقت فرسا وضو می گرفتند .

همچنین یادم هست که یکی از اهالی در خواب دید که آسمان سوراخ شده  است و هر کاری می کنند نمی توانند آسمان را به حال اولش برگردانند، ( پدر ایشان آقا سید میر علی بود ) اهالی در خواب او را آوردند . وی توانست اسمان را درست کند و ایشان توانست ستونی برای از بین نرفتن اسمان شود . به راستی هم این چنین بودند.

موذّنی که صدای اذانش در برهوت جبهه ها هنوز باقی است

پدرمکبر مسجد هم بود و عجب صدای زیبایی در اذان داشت. یکی از همرزمانش نقل می کرد : " وقتی اقا سید حمزه با تعدادی از همرزمان به شهادت رسیدند ، به دلایلی که در اثر شرایط جنگ و موقعیت منطقه شکل گرفته بود نتوانستیم متوجه شویم که آنها در کدام منطقه به شهادت رسیدند ؛ اما پس از چندی متوجه نوای دلنشین صدای اذانی شدیم که ما را به سمت خود می خواند . رد صدا را گرفتیم و به محلی رسیدیم که پیکر مطهر شهدای بزرگوار در آنجا قرار داشت . با حیرت تمام متوجه شدیم که این صدای پیر اذان گوی گردان " حاج سید حمزه سجادیان که بود که ما را به آن منطقه رهنمون گردید ، با اینکه مشخص بود مدتی از زمان شهادت ایشان گذشته است .....

بی هدف نیست که شهید اهل قلم آوینی عزیز مستندی را که درباره پدر و برادران شهید ساخته ، نام "رزق حلال" بر آن نهاده زیرا که ایشان حقیقتا متوجه حلال و حرام در زندگی بود و اگر رزق حلال نبود پدر و چهار فرزندش را تقدیم اسلام نمی کرد و خودش نیز به شهادت نمی رسید.

پدر معلم کلاس درس ایثار

درست در زمانی که منافقان سینما رکس ابادان را به آتش کشیدند و حدود 200-300 نفر را به شهادت رساندند . ما برادرها به روستایمان رفته بودیم . یادم هست که پس از اقامه نماز جماعت نماز مغرب به امامت پدر بزرگوارمان ، ایشان بین نماز مغرب و عشاء ، رو به ما نمود و گفت: " بسم الله الرحمن الرحیم ، ما زمان شاه سرباز ندادیم و نباید هم می دادیم ولی الان زمانی است که باید سرباز بدهیم و شماها بایستی دوره ببینید و خودتان برای رفتن به جبهه و پیروزی و حفظ انقلاب آماده کنید . " بعد از اینکه این جملات را به ما گفت ، با حالتی خاص گفت : " خدایا ! من این ساعت مقدس را شاهد میگیرم که تا آن اندازه که در فهمم بود ، امر خدا را به فرزندانم امر کردم و آنها را نواهی خدواند ، نهی نمودم" .

شکر به درگاه خداوندی به خاطر انتخابی بزرگ

پدر بعد از شهادت چهار فرزندشان به شهادت رسید و هر دفعه که خبر شهادت هر یک از شهدا را به ایشان می دادند بسیار آرام و مطمئن به شکرگزاری خدواند می پرداخت. خاطرم هست اولین شهدای خانواده ما ، سید داوود و سید کاظم بودند که در عملیات بیت المقدس به شهادت رسیدند ، اما بدن مطهر سید داوود را نیاورده بودند و تنها بدن مطهر سید کاظم را به ما تحویل دادند و ما نیز عکس سید کاظم را بالای در خانه زدیم . در آن زمان پدر ، مشهد بودند و همین که از مشهد برگشتند و عکس فرزندشان سید کاظم را دیدند به محض ورود به خانه ، دو رکعت نماز شکرانه به جا آوردند و گفتند که خدایا این فرزند را که به راه تو تقدیم نمودم از من بپذیر .

شهید سید داوود در وصیت خود یادآور شده بود :  

......آخرین سخن من با امت شهید پرور ، بدانید که من اولین شهید نبودم و آخرین آنان نیز نخواهم بود . زیرا تا ظلم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هم هستیم چرا که :

          ما زنده به آنیم که آرام نگیریم                  موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی پدر می خواستند به جبهه بروند در اثر کهولت سن بیماری ها و دردهای متعددی داشتند . زانویشان درد می کرد و معده شان ناراحت بود . من مانع می شدم و می گفتم که پدر شما چهار فرزندتان را در راه خدا داده اید خواهش میکنم که دیگر شما نروید . ایشان در پاسخ به من گفتند که من می روم تا موجب روحیه گرفتن دیگر رزمندگان شوم ، به هر حال هر کس می بایست به وظیفه خودش عمل کند . ایشان برای عملیات کربلای 5 عازم شدند و در همین عملیات به شهادت رسیدند بنده هم به دنبال پدر اعزام شدم و نتوانستم در مراسم تدفین ایشان حاضر شوم .

پس از شهادت پدر در چهلمین روز از عروج آسمانی ایشان ، در راه برگشت به منزل به چند خارجی برخوردم و چند تا از پوسترهای پدر را که در داخل ماشین بود ، به آنها دادم که یکی از آنها با دست اشاره کرد که صاحب این عکس را در خبرگزاری های غربی و در کشورهایی چون آلمان و .. نشان داده و گفته اند که وی از پدران شهیدی است که چندین شهید در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران داده است ؛ که من نیز تایید کردم که بله ایشان پدر بنده هستند و باعث افتخار بنده و تمام ایرانیان می باشند .

کمی که به خود می آییم ، نمی دانیم به لبخند سید داوود روی دیوار بنگریم یا به چشمان نافذ سید کاظم. همین قدر می دانیم که این دو برادر در یک روز در عملیات بیت المقدس به دعوت آسمانی لبیک شهادت گفته اند.

سید کاظم وصیت کرده بود که من دوست ندارم پس از شهادتم برایم سنگ قبر بگذارید چرا که آرزویم این است که " گمنام " باشم و با آنها که بی هیچ نام و نشانی از این دنیا رخت بر می بندند هم طریق شوم .

یکبار پس از مراجعت وی از جبهه، ما برایش یک دختر متدین انتخاب کرده بودیم تا برای خواستگاری برویم اما ایشان گفتند که ما عملیات گسترده ای را در پیش داریم و باید به جبهه برگردم اگر در این عملیات شهید شدم که خواسته ام به اجابت رسیده و اگر لیاقت شهید شدن نداشتم ، پس از عملیات ازدواج میکنم.

او رفت و با آقا سید داوود در یک عملیات با سید داوود شرکت و هردو باهم در آن نبرد پیروزمندانه به شهادت رسیدند و سه برادر دیگرم تا مدتها مفقودالاثر بودند .

 این را هم می دانیم که سید ابوالقاسم که از زوایه راست دیوار، نگاه تو را در قاب عکس شیشه ای خود متوقف کرد، یادگار این خانه در عملیات خیبر است.

شهید سید ابوالقاسم در وصیتی عنوان کرده بود : ..... گوش به فرمان رهبر عزیزمان باشید . تا کفر از این دنیا برکنده شود . مادرم ان شاء الله خداوند صبر عظیم بدهد به شما ، برای ما ناراحتی نکنید ...........

در یک پاتک بسیار سنگین عراق ، در تنگه ابوغریب ، سید قاسم که آرپی جی زن بود پس از منهدم کردن چند تانک دشمن توسط یک هلی کوپتر مورد هدف قرار گرفت و به شهادت رسید . با اینکه ما با هم بودیم نتوانستیم جنازه اش را به عقب بیاوریم ، مسئولین هم به دلیل  شدت پاتک دشمن اجازه ندادند که برای جمع آوری اجساد شهدا برویم . تا اینکه پس از چندین سال ، بچه های تفحص پیکرش را پیدا کرده و آوردند تحویلمان دادند .
 

سید کریم نیز که کوچکترین برادر ما بود ، حدود 17  - 18 سال بیشتر نداشت و نزدیک به شش ماه در جبهه به طور گمنام فعالیت می کرد. پس از شهادت سید کاظم و سید داوود پدرم به من امر کردند که بروم ببینم که سید کریم کجاست . من هم رفتم به سمت گیلان غرب و از آنجا هم رفتم به گردان مربوطه اش و از فرمانده اش پرسیدم که آقا سید کریم کجاست ؟ فرمانده رو کرد به من و گفت : " سید جعفر . شما یک برادر گمنام داری و من یک چریک گمنام . ایشان الان هفت هشت ماه است که در خاک عراق با حزب الدعوه همکاری می کند . "

بعد از شهادت سید داوود و سید کاظم ، سید کریم به مرخصی آمد در حالی که از شهادت برادرانش خبر نداشت . پس از 20 روز بیماری سختی که بر او عارض شده بود ، از وی پرسیدیم که این مدت کجا بوده و چه می کرده ؟ توضیح داد که برای انهدام یکی از پل های متحرک عراق به آنجا رفته بودیم که محاصره شدیم و مجبور شدیم نزدیک به هشت ساعت در زیر آب یکی از نهرهای کردستان عراق مخفی شویم و تنها با استفاده از یک نی هوای لازم برای تنفس را استنشاق می کردیم.

از سید کریم این را هم می دانیم که او همان دلاوری است که در روزگار کودکی، در مدرسه طاغوت، بر خلاف سایرین که هنگام ورود به کلاس به عکس شاه سلام می دادند، نه تنها سلامی نفرستاد بلکه باعتاب می گفت: برای چه باید سلام بدهیم؟ مگر این کیست؟ و چنان کیفش را بر عکس کوبیدکه از سردر دیوار به پایین افتاد. بی جهت نیست که اینک نام او درفهرست شهیدان فاو چون ستاره ای درخشیدن گرفته است.

شهید سید کریم در وصیتنامه خود به خانواده نوشت:  ......ای پدر و مادر عزیزم می دانم که من برای شما پسر خوبی نبودم . امیدوارم که مرا ببخشید و تو ای مادر به خدا دوستت دارم واقعا قهرمانید  . با اینکه دو تا از پسرهای جوانتون شهید شده اند جوان دیگری را به جبهه فرستادید . .....

در پایان این دیدار ، وقتی نوه جانباز این خانواده ، بنام سید مهدی به پذیرایی ما مشغول می شود، با خود فکر می کنیم روح گذشت و مسئولیت چنان در ذات این خانواده ریشه دوانده که بی تردید تا نسل های ابدی ادامه خواهد یافت. امید که شعاع این روحیه در بطن ما وارثان خون شهیدان گسترش داشته باشد. 
  
[ یکشنبه سوم خرداد 1388 ] [ 10:28 ] [ مریم ارشدی ]
 

امروز یادداشتی از مریم جون دریافت کردم که ضمن تشکر از او و ابراز دوستی ام نسبت به او و همسرش میثم(خواهرزاده ام) و عشق کوچولو نازنین زهرای بامزه ، مطلب رو به دوستان وبلاگی ام تقدیم می کنم.

سید خندان
سید خندان نام ایستگاه اتوبوسی در جاده قدیم شمیران بوده است
سیدخندان پیرمردی دانا بوده که پیش گویی های او زبانزد مردم در سی یا چهل سال پیش بوده است
دلیل نامگذاری این منطقه نیز احترام به این پیرمرد بوده است

فرمانیه
در گذشته املاک زمین های این منطقه متعلق به کامران میرزا نایب السلطنه بوده و بعد از مرگ وی به عبدالحسین میرزا فرمانفرما فروخته شده است


فرحزاد
این منطقه به دلیل آب و هوای فرح انگیزش به همین نام معروف شده است

شهرک غرب
دلیل اینکه این محله به نام شهرک غرب معروف شد ساخت مجتمع های مسکونی این منطقه با طراحی و معماری مهندسان آمریکایی
و به مانند مجتمع های مسکونی آمریکایی بوده و در گذشته نیز محل اسکان بسیاری از خارجیها بوده است


آجودانیه
آجودانیه در شرق نیاوران قرار دارد و تا اقدسیه ادامه پیدا می کند آجودانیه متعلق به رضاخان اقبال السلطنه وزیر قورخانه ناصرالدین شاه بوده، او ابتدا آجودان مخصوص شاه بوده است

اقدسیه
نام قبلی اقدسیه (تا قبل از ۱۲۹۰ قمری) حصار ملا بوده است.
ناصرالدین شاه زمین های آنجا را به باغ تبدیل و برای یکی از همسران خود به نام امینه اقدس (اقدس الدوله) کاخی ساخت و به همین دلیل این منطقه به اقدسیه معروف شد.

جماران
زمین های جماران متعلق به سید محمد باقر جمارانی از روحانیان معروف در زمان ناصر الدین شاه بوده است.
برخی از اهالی معتقدند که در کوه های این محله از قدیم مار فراوان بوده و مارگیران برای گرفتن مار به این ده می آمدند
و دلیل نامگذاری این منطقه نیز همین بوده است و عده ای هم معتقدند که جمر و کمر به معنی سنگ بزرگ است
و چون از این مکان سنگ های بزرگ به دست می آمده است، آنجا را جمران، یعنی محل به دست آمدن جمر نامیده اند.

پل رومی
پل رومی در واقع پل کوچکی بوده که دو سفارت روسیه و ترکیه را به هم متصل می کرده است. عده ای هم معتقدند که نام پل از مولانا جلالالدین رومی گرفته شده است.

جوادیه (در جنوب تهران)
بسیاری از زمین های جوادیه متعلق به آقای فرد دانش بوده است که اهالی محل به او جواد آقا بزرگ لقب داده بودند.
مسجد جامعی نیز توسط جواد آقا بزرگ در این منطقه بنا نهاده شده است که به نام مسجد فرد دانش هم معروف است.

داودیه (بین میرداماد و ظفر)
میرزا آقاخان نوری صدر اعظم این اراضی را برای پسرش، میرزا داودخان، خرید و آن را توسعه داد.
این منطقه در ابتدا ارغوانیه نام داشت و بعدها به دلیل ذکر شده داودیه نام گرفت.
درکهاگر چه هنوز دلیل اصلی نامگذاری این محل مشخص نیست اما برخی آن را مرتبط به نوعی کفش برای حرکت در برف که در این منطقه استفاده می شده و به زبان اصلی «درگ» نامیده می شده است دانسته اند.

دزاشیب (در نزدیکی تجریش)
روایت شده است که قلعه بزرگی در این منطقه به نام « آشِب » وجود داشته است
و در گذشته نیز به این منطقه دزآشوب و دزج سفلی و در لهجه محلی ددرشو می گفتند.

زرگنده
احتمالا دلیل نامگذاری این محل کشف سکه ها و اشیاء قیمتی در این محل بوده است.
در گذشته این منطقه ییلاق کارکنان روسیه بوده است.

قلهک
کلمه قلهک از دو کلمه “قله” و “ک” تشکیل شده است که قله معرب کلمه کله، مخفف کلات به معنای قلعه است.
عقیده اهالی بر این است که به دلیل اهمیت آبادی قلهک که سه راه گذرگاه های لشگرک، ونک و شمیران بوده است،
به آن( قله- هک) گفته شده است.

کامرانیه
زمین های این منطقه ابتدا به میرزا سعیدخان، وزیر امور خارجه تعلق داشت،
و سپس کامران میرزا پسربزرگ ناصرالدین شاه، با خرید زمین های حصاربوعلی، جماران و نیاوران، اهالی منطقه را مجبور به ترک زمین ها کرد و سپس آن جا را کامرانیه نامید.

محمودیه ( بین پارک وی و تجریش یا ولیعصر تا ولنجک)
در این منطقه باغی بوده است که متعلق به حاج میرزا آقاسی بوده است و چون نام او عباس بوده آنرا عباسیه می گفتند.
سپس علاءالدوله این باغ بزرگ را از دولت خرید و به نام پسرش، محمودخان احتشام السلطنه، محمودیه نامید.

نیاوران
نام قدیم این منطقه گردوی بوده است
و برخی معتقدند در زمان ناصرالدین شاه نام این ده به نیاوران تغییر کرده است
به این ترتیب که نیاوران مرکب از “نیا” (حد، عظمت و قدرت) ؛”ور” (صاحب) و “ان” علامت نسبت است
و در مجموع یعنی کاخ دارای عظمت.

ونک
نام ونک تشکیل شده است از دو حرف (ون) به نام درخت و حرف (ک)که به صورت صفت ظاهر می شود.

یوسف آباد
منطقه یوسف آباد را میرزا یوسف آشتیانی مستوفی الممالک
در شمال غربی دارالخلافه ناصری احداث کرد و به نام خود، یوسف آباد نامید.

پل چوبی
قبل از این که شهر تهران به شکل امروزی خود درآید، دور شهر دروازه هایی بنا شده بود تا دفاع از شهر ممکن باشد.
یکی از این دروازه ها، دروازه شمیران بود با خندق هایی پر از آب در اطرافش که برای عبور از آن، از پلی چوبی استفاده می شد.
امروزه از این دروازه و آن خندق پر از آب اثری نیست، اما این محل همچنان به نام پل چوبی معروف است.

شمیران
نظریات مختلفی درباره این نام شمیران وجود دارد.
یکی از مطرح ترین دلایل عنوان شده ترکیب دو کلمه سمی یا شمی به معنای سرد و « ران » به معنای جایگاه است
و در واقع شمیران به معنای جای سرد است. به همین ترتیب نیز تهران به معنای جای گرم است.
همچنین در نظریه دیگری به دلیل وجود قلعه نظامی در این منطقه به آن شمیران می گفتند
و همچنین برخی نیز معتقدند که یکی از نه ولایت ری را شمع ایران می گفتند که بعدها به شمیران تبدیل شده است.

گیشا
نام گیشا که در ابتدا کیشا بوده است برگرفته از نام دو بنیانگذار این منطقه (کینژاد و شاپوری) می باشد.

منیریه (در جنوب ولیعصر)
منیریه در زمان قاجار یکی از محله های اعیان نشین تهران بوده و گفته شده نام آن از نام زن کامران میرزا، یکی از صاحب منصبان قاجر، به نام منیر گرفته شده است

ariyana-mtn

[ شنبه دوم خرداد 1388 ] [ 8:31 ] [ مریم ارشدی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
Online User